7-9 червня 2023 року Львівська аграрна дорадча служба спільно з швейцарсько-українською програмою «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) організували та провели практичний тренінг тренерів «Кращі практики у менеджменті молочної ферми та санітарно-гігієнічні вимоги у ланцюзі виробництва молока і молочних продуктів»
Як для учасників, так і для організаторів тренінгу тренерів, такий формат став дещо новим. Його особливість полягала в тому, що за одним столом були зібрані саме надавачі послуг в молочному секторі з різних областей України. Таким чином саме експерти, які безпосередньо спілкуються з виробниками молока, отримали нові знання щодо кращих практик у виробництві безпечного молока та мали можливість обмінюватись досвідом та встановлювати контакти з надавачами послуг з інших регіонів країни.
Учасницями та учасниками тренінгу були майже 30 надавачів послуг у молочному секторі в Україні: сільськогосподарські дорадники і дорадниці, сільськогосподарські експерти-дорадники, представники сільськогосподарських дорадчих служб, представники незалежних консалтингових компаній, лабораторій, які надають послуги із дослідження молока, представники асоціацій виробників та переробників молока, експерти та консультанти.
Тренінг розпочали зі знайомства із Львівською аграрною дорадчою службою, її історією, принципами роботи та сучасним підходом до використання інформації про корову та молоко для управління його якістю та здоров’ям корів.
Перший день тренінгу був зосереджений на роз’ясненні надавачам послуг механізмів запровадження простежуваності виробництва безпечного молока та виконання вимог чинного законодавства через дослідження зразків молока в рамках програми контролю сирого молока на базі ІТ-платформи «Молочний модуль». Команда програми QFTP продемонструвала учасникам тренінгу практичні аспекти роботи на платформі від різних ролей та акцентувала увагу на важливості виконання вимог чинного законодавства операторами ринку молока та молочних продуктів.
Другий день тренінгу тренерів мав більш теоретичний характер та розпочався з лекції Андрія Білана, експерта з мікробіології та вірусології на тему: «Мастит та використання антибактеріальних заходів. Виникнення антибіотикорезистентності. Методи контролю». Протягом лекції слухачі поглибили знання щодо доцільності використання та підбору антибактеріальних засобів зокрема під час лікування маститів та запобігання розвитку резистентних штамів мікроорганізмів шляхом обґрунтованого призначення лікування тваринам, а також обговорили сучасні методи виявлення збудників в умовах господарства з виробництва молока та лабораторії.
Продовжили навчання лекцією Тараса Байдюка, експерта з доїльного обладнання та доїння про критичні точки у забезпеченні гігієни доїння та впливу процесу на безпечність сирого молока.
Успішними практиками і сучасними підходами до управління молочними фермами поділились залучені тренери та експерти у навчальному центрі та лабораторії молока БО ЛАДС, на молочних фермах ФГ «ЕлітМілк» та «АгроТем» і у крафтовому сирному підприємстві «Джерсей». Протягом візитів на господарства лектори також провели практичне навчання для надавачів послуг в молочному секторі та зосередили увагу на критичних точках забезпечення безпечності отриманого молока, комфорту та благополуччя тварин.
В останній день тренінгу разом з Валерієм Лотоцьким, експертом з відтворення та здоров’я великої рогатої худоби обговорили кращі практики щодо забезпечення здоров’я вимені та програми контролю маститів.
На завершення теоретичної частини, разом з Юрієм Оглашенним, головним експертом QFTP, обговорили практичні аспекти виконання базових вимог харчового законодавства та звернули увагу на окремі моменти, важливі для виробників молока.
Отримані знання дали змогу учасникам тренінгу поглибити свої знання щодо отримання безпечного та якісного молока, а також забезпечення комфорту та благополуччя корів.
Позитивний настрій для дискусії і обміну досвідом підсилила дегустація місцевих сирів від «МУККО», «Чесний сир», «Лелик», «Джерсей» і «Оберіг» з Сумщини та щирість і відкритість колег за фахом і покликанням.
Деякі тренінгові матеріали можна переглянути на сайті програми (https://qftp.org/molochnyj-komponent/#toggle-id-7), у розділі «Кращі практики: виробництво та переробка». Більше навчальних матеріалів ви зможете знайти переглянувши онлайн курс «Кращі практики у менеджменті молочної ферми та санітарно-гігієнічні вимоги у ланцюзі виробництва молока і молочних продуктів» на платформі www.osvitaonline.com.ua
Даний захід було проведено за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).