30 вересня 2020 року в онлайн форматі відбувся перший вебінар щодо гнучких підходів для малого та мікробізнесу в молочному секторі. Захід був організований у співпраці з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки), Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) та швейцарсько-українською програмою «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
На онлайн вебінар зареєструвалися та мали можливість приєднатися понад 80 учасників з 19 областей: 32 представники малого та мікробізнесу, 8 фахівців головних та регіональних управлінь Держпродспоживслужби в областях, 10 представників від Мінекономіки та Держпродспоживслужби, 21 представник асоціації виробників та переробників молока, громадських організацій та проєктів міжнародної технічної допомоги.
Метою вебінару було покласти початок дискусії між всіма зацікавленими сторонами щодо питань, пов’язаних із впровадженням гнучкого та спрощеного підходів до малих та мікрооператорів ринку молока та молочних продуктів.
З вітальним словом виступив Микола Мороз, Генеральний директор директорату безпечності харчових продуктів Мінекономіки:
Ми дуже добре розуміємо, що можливо не завжди мікро- чи малий виробник може виконати всі вимоги законодавства. Але з іншої сторони ми розуміємо, що підтримка малого виробника є важливою, тому що в першу чергу існує запит від споживачів на продукцію від малих та мікровиробників. По друге, малий та мікровиробник продукції – це питання продовольчої безпеки. Мова йде про самозайнятих людей, які, крім того, створюють додаткові робочі місця. І третє, це розвиток сільських територій, де важко переоцінити роль малого виробника. Ми працюємо над так званим пакетним законом, яким точково вносимо зміни в ряд законів для того, щоб вдосконалити нашу систему. Наразі розробляються спеціальні гігієнічні вимоги, в яких також передбачено послаблення чи спрощенні підходи для малих виробників.
Ми проводимо консультації та прислухаємось до рекомендацій та побажань, які до нас надходять.
Ми працюємо разом із проєктами міжнародної технічної допомоги над роз’ясненнями та інфографікою. Виробники можуть проглянути на нашому сайті відповіді на запитання, які стосуються отримання дотацій, державної підтримки. Я закликаю виробників частіше користуватися такими ресурсами. Дуже закликаю малих виробників об’єднуватися в асоціації і таким чином, через об’єднання виробників, розробляти свої методичні настанови щодо виконання загальних гігієнічних вимог, а також інших вимог, що визначені законодавством про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. Наразі ми отримали можливість, відповідно до законодавства, затверджувати такі настанови, тому очікуємо від вас пропозицій і готові їх затверджувати.
У своєму вітальному слові Ольга Шевченко, т.в.о. Голови Держпродспоживслужби України наголосила:
Хотіла б подякувати організаторам заходу за те, що вони абсолютно влучно звернули увагу на необхідність роботи із малими виробниками. На мою думку, дуже важливо, що є інтерес і можливість почути про їхні проблеми та потреби. Звісно законодавство стосується всіх в цілому, тому що основною метою є забезпечення продовольчої безпеки та безпечності споживання харчової продукції, захист прав споживачів. Проте кожен має право на реалізацію власної ініціативи в межах законодавства, тому я завжди підтримую локальні та місцеві виробництва, тому що самій цікаво споживати і навіть горджуся тим, що ми можемо зробити в Україні. Як представник державного органу, звісно передусім для мене важливо, щоб продукція яка виробляється, відповідала нормам, вимогам безпечності та якості. Тут дуже тонка межа, але однозначно держава має допомагати виробникам шукати правильні підходи та враховувати їхні інтереси, для того, щоб розвивати нашу унікальність. Тому від себе хочу побажати, щоб вас почули, розповідайте про свої проблеми. Інколи здається, що дуже важко на щось вплинути, якщо ви малий виробник, але важливо говорити в один голос, мати конструктивне і реальне розуміння необхідних змін до підходів.
Ігор Кравченко, місцевий керівник, швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» зауважив:
Особливу увагу ми приділяємо питанню розвитку потенціалу під час реалізації нашої Програми. Цей захід є яскравим прикладом такого підходу, адже розвиток потенціалу має реалізовуватись на трьох рівнях: на національному, на рівні організації та особистому. Головною ідеєю розвитку потенціалу є те, що ініціативи йдуть від наших партнерів, а ми їх підтримуємо. Як результат «власником» нашої спільної роботи є наші партнери, а це означає, що всі надбання, напрацьовані у рамках нашої Програми: знання, навички та інформація, залишилися та ефективно використовувалися надалі, після завершення Програми.
Катерина Онул, глобальна платформа з безпечності харчових продуктів, Міжнародна фінансова корпорація (IFC), ознайомила учасників із гнучкими підходами у застосуванні вимог харчової гігієни при виробництві харчових продуктів з досвіду ЄС.
Др. Елізабет Ойгстер, яка завідує відділенням харчових технологій та менеджменту Інституту сільськогосподарських, лісових та харчових наук (HAFL, Швейцарія) поділилася досвідом щодо забезпечення безпечності харчових продуктів від малого та мікровиробника у Швейцарії і наголосила, що незалежно від розміру виробника, обов’язок дотримуватися харчовго законодавства єдиний для всіх. Велику роль відіграють галузеві асоціації, що розробляють деталізовані настанови для своїх членів, які визнаються компетентними органами та зацікавленими сторонами. Ці настанови настільки зручні у використанні, що їх прирівнюють до «кулінарного рецепту». Особливо, цінними є такі настанови для мікробізнесу та сезонного виробництва сирів у високогір’ї Швейцарії.
Ганна Антонюк, національний експерт з географічних зазначень продуктів харчування (сир) на Заході України, Проєкт ЄС «Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні» наголосила на важливості гнучкості у політиці для окремих регіонів, що мають спеціальні географічні обмеження, та у підтримці використання традиційних методів.
Тетяна Дядечко, власниця сироварні «Козачка», вже понад 7 років займається крафтовим виробництвом сирів та молочних продуктів поділилася очікуваннями мікробізнесу від нової політики.
Наталія Якименко, заступник голови правління ГС «Вівчарство та козівництво України» розповіла про основні проблеми, з якими зіштовхується мікробізнес та про те, як їх можна подолати.
Віталій Башинський, Голова Громадської Ради при Держпродспоживслужбі надав стратегічне бачення нормативного визнання «крафтового виробника» у сфері виробництва та введення в обіг харчових продуктів.
Учасники заходу могли адресувати спікерам свої запитання в онлайн-чаті та отримувати відповіді під час сесії питань та відповідей. Такий формат дозволив об’єднати представників органів державної влади та мікробізнесу, аби краще зрозуміти потреби та проблеми одне одного та зрозуміти як діяти дальше.
Даний захід проводився за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).