23 вересня 2024 року втретє відбулася конференція «Органічний день в Україні», яка зібрала представників органічного сектору, державних установ та міжнародних партнерів, ЗМІ та інших учасників, щоб обговорити сучасні виклики та можливості для розвитку органічного ринку в умовах війни, а також підвищення рівня обізнаності про органічні продукти та маркування.
Програма конференції охопила широкий спектр питань: від перспективи внутрішнього органічного ринку у процесі інтеграції до ЄС до актуальних програм підтримки для органічних операторів України у 2024-2025 рр. Учасники мали можливість обмінятися досвідом та обговорити подальші кроки для посилення позицій органічних виробників України як на внутрішньому, так і на світовому ринках.
Значний акцент було зроблено на важливості органічного виробництва для сталого розвитку аграрного сектору України та його внеску в експортний потенціал країни. У заході взяли участь представники Міністерства аграрної політики та продовольства України: Віталій Коваль, Міністр аграрної політики та продовольства України та Тарас Висоцький, Перший заступник Міністра, які виступили з вітальними словами та особисто відповідали на питання учасників конференції. Марина Кислицька, начальник відділу державної політики у сфері органічного виробництва виступила з презентацією про перспективи внутрішнього органічного ринку у процесі інтеграції до ЄС та значення національного органічного маркування.
Більше інформації про участь представників Міністерства за посиланням.
Учасників конференції привітали представниця Європейської Комісії — Eлена Панікі, керівниця органічного відділу Директорату з питань якості, досліджень та інновацій, інформаційно-роз’яснювальної роботи Генеральної дирекції сільського господарства та розвитку сільських територій та Крістіан Хелл, керівник сектору сільського господарства Представництва Європейського Союзу в Україні.
Віктор Шуткевич, заступник директора зі співробітництва Посольства Швейцарії в Україні під час свого привітального слова підкреслив довготривалу підтримку органічного сектору України з боку Швейцарії та висловив готовність і надалі сприяти його розвитку, відзначивши стратегічне значення цієї співпраці для обох країн. Так, у 2025 році буде впроваджена нова чотирирічна Програма швейцарського співробітництва з Україною, в межах якої передбачена розширена підтримка органічного сектору України в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах Україні» (QFTP). А також анонсував швейцарську грантову підтримку для виробників органічних продуктів з акцентом на вищій доданій вартості та підтримці жінок в органічному секторі задля розвитку внутрішнього ринку, підвищення рівня обізнаності та збільшення споживання органічних продуктів в Україні.
Серед поважних гостей та доповідачів конференції також були присутні: Андрій Ремізов, директор державної установи «Офіс з розвитку підприємництва та експорту», Ольга Семенчук, заступник директора Департаменту безпечності харчових продуктів, ветеринарної медицини та контролю у сфері органічного виробництва – начальник управління безпечності харчових продуктів, кормів та контролю у сфері органічного виробництва Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Олександр Каліберда, національний експерт проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» (СОА).
Про міжнародний досвід та успішні приклади підтримки запровадження національного органічного маркування в країнах Європи, зокрема, в Німеччині, Швейцарії та Франції доповідали: Штефан Дреeсманн, керівник німецько-українського проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» (COA), Тобіас Айзенрінг, керівник швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), Дослідний інститут органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія), Лор Вердо, директорка, Agence BIO, Агентство з розвитку та просування органічного сільського господарства Франції.
На конференції були представлені результати дослідження ринку органічної продукції в Україні (внутрішній ринок та експорт, 2023-2024 р.) та ТОП-10 органічних брендів 2024 року, які презентували Сергій Галашевський, директор органу сертифікації ТОВ «Органік Стандарт» та Олена Манзюк, заступник керівника відділу сертифікації, стандартизації та якості.
В межах заходу відбулося урочисте вручення відзнак за вагомий внесок у розвиток органічного сектору України його представникам та партнерам від Міністерства аграрної політики та продовольства України, яке провів Андрій Пивоваров, директор Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів.
Конференція «Органічний день в Україні», в якій взяли участь понад 200 учасників фізично в Києві та онлайн, продемонструвала високу зацікавленість органічним сектором в Україні та стала майданчиком для обміну ідеями та досвідом, які сприятимуть подальшому розвитку галузі.
Конференція була організована Міністерством аграрної політики та продовольства України та громадською спілкою «Органічна ініціатива» у партнерстві з ЛМГО «Екотерра», Інформаційним центром «Зелене досьє», ГС «Органічна Україна», Федерацією органічного руху України за підтримки:
- Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія) та
- Німеччини в межах проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» (COA), який фінансується Федеральним міністерством продовольства і сільського господарства Німеччини.
Інформаційний партнер: OrganicInfo.ua
Більше інформації:
- Програма заходу за посиланням
- Про захід та результати дослідження органічного ринку 2023 (внутрішній ринок та експорт) в інфографіці за посиланням
- ТОП-10 органічних брендів 2024