На запрошення Старосалтівської ОТГ (Харківська область) координатор компоненту «Молочний сектор» швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» Ірина Висоцька взяла участь у семінарі для малих та середніх виробників молока.
Харківська область є однією з чотирьох областей (в т.ч. Вінницька, Миколаївська та Полтавська), в яких реалізується пілотний проєкт з впровадження програми контролю сирого молока. Так, за фінансування Швейцарії було придбане для чотирьох лабораторій Держпродспоживслужби в пілотних областях необхідне обладнання та реактиви для проведення лабораторних досліджень сирого молока за показниками: кількість соматичних клітин (КСК), загальне бактеріальне забруднення (ЗБЗ), точка замерзання й відсутність інгібіторів. Таким чином на період пілотного проєкту дослідження молока для господарств з виробництва молока є безкоштовними. Також розроблене програмне забезпечення «Молочний модуль» для автоматичного збору результатів досліджень, підрахунку середнього геометричного значення для ЗБЗ та КСК (відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів” № 118 від 12 березня 2019 року) та у разі виявлення невідповідностей по критеріях повідомлятиме як виробника, так і компетентний орган, що передбачено ст. 40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» №2042-VIII від 18.05.2017.
Окрім вимог нового харчового законодавства учасники семінару дізналися про важливість дотримання критеріїв гігієни та здоров’я тварин, отримали інформаційно-навчальні матеріали щодо найкращих практик виробництва молока, а також ознайомилися з простою та швидкою технікою виявлення прихованих форм маститу. Всі присутні виробники молока отримали в подарунок від Програми набір для самостійної оцінки кількості соматичних клітин у молоці.
Важливо, що серед доповідачів були також експерти-практики, представники Держпродспоживслужби, Департаменту АПР ОДА, Агентства з ідентифікації та реєстрації тварин та Державної податкової служби. Це дозволило сформувати цілісну картину ведення молочного господарствах, основних викликів та шляхів їхнього подолання.
Ініціатором такої зустрічі була голова фермерського господарства “Юпітер” Наталія Коваль, яка закликала учасників на завершення тренінгу намагатися вдосконалювати свої практики і рухатися вперед до якісного молока.
ФГ «Юпітер» – є першим господарством в Харківській області, що погодилось на участь в пілотному проєкті, а Наталія Коваль особисто є активним учасником обговорень з подальшої імплементації програми контролю сирого молока.