Українські сири на міжнародній арені: підсумки пресконференції «World Cheese Awards 2024: виклики та результати»

3 грудня 2024 року в артпросторі «Підґрунтя» відбулася пресконференція «World Cheese Awards 2024: виклики та результати». Організаторами події виступили Ardis Group та ProCheese  — офіційні представники конкурсу в Україні. Захід зібрав представників державних органів, посольств, медіа, а також виробників, які цього року брали участь у міжнародному конкурсі сирів.

Уже третій рік поспіль українські сири отримують визнання від міжнародних сирних експертів, і в 2024 — це 8 нагород. Про переможців World Cheese Awards 2024 можна прочитати за посиланням.

Одним із головних акцентів заходу стала унікальна дегустація українських сирів, що здобули нагороди цього року. Її провела Оксана Чернова, сирна експертка, засновниця ProCheese Академії та суддя World Cheese Awards від України.

Результати участі України в конкурсі

Участь українських сирів у конкурсі відбулась за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми Quality FOOD Trade Program (QFTP) і сприянню Ukraine-Moldova American Enterprise Fund. Як повідомила координаторка компонента «Молочний сектор» програми QFTP Ірина Висоцька: «Регулярна залученість українських сироварів до конкурсів такого масштабу сприяє розвитку торгівельного потенціалу молочного сектору України як через формування іміджу країни зі своїми традиціями сироваріння, так і через постійне вдосконалення на рівні кожної окремої виробничої потужності. Щороку цей потенціал нарощується, що також сприяє зростанню впізнаваності локальних брендів і пожвавленню внутрішніх продажів, не лише в децентралізованих регіонах, а й на рівні найбільших торгових мереж».

Віталій Бігдай, директор програми розвитку малих та середніх підприємств Ukraine-Moldova American Enterprise Fund, наголосив на важливості таких конкурсів для бізнесу: «Такі міжнародні виставкові заходи, як World Cheese Awards, є платформою для демонстрації своєї продукції широкій аудиторії, включаючи потенційних покупців, дистриб’юторів та експертів галузі. Участь у виставках може значно підвищити впізнаваність бренду та відкрити шлях до нових можливостей для бізнесу. Тому участь кожного українського сировара у цьому заході є захопливою та мотиваційною».

Безпечність і якість — основа репутації українського виробника

Одним із ключових питань конференції стало підвищення стандартів якості української продукції. 

Заступниця директора Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Олена Дадус зазначила: «Нагороди українських сироварів надзвичайно важливі для іміджу України як надійного постачальника якісної та унікальної молочної продукції. Наше відомство продовжить підтримувати малих виробників та всіляко сприятиме посиленню їх спроможностей в Україні, із залученням міжнародних партнерів включно». 

Ігор Лоцкін, директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби, наголосив: «Такі заходи, як World Cheese Awards 2024, допомагають гідно представляти Україну як надійного виробника сирів на світовій арені. Адже “зроблено в Україні” дорівнює безпечність та якість. Зі своєї сторони Держпродспоживслужба працює над тим, щоб збільшити експортний потенціал України як виробника молочних продуктів, зокрема і сирів».

Швидкий прогрес України в цьому напрямі неможливий без міжнародної підтримки. Віктор Шуткевич, заступник директора з питань співробітництва Посольства Швейцарії в Україні, у своєму зверненні зазначив: «В агропромисловому секторі Швейцарія продовжує спрямовувати першочергові зусилля на підтримку доступу до ринків і розвитку виробництва та торгівлі, розширення підтримки фінансового сектору і доступ до фінансування для МСП, а в молочному секторі — це ще також вдосконалена нормативна база, зміцнення надавачів послуг та бізнес-середовища, та створення ризикоорієнтованої системи контролю за безпечністю та якістю харчових продуктів».

Окрім того, для Швейцарії важливим є підтримка МСП-виробників молока у найбільш постраждалих від бойових дій областях. Так, в рамках трирічної гуманітарної ініціативи Швейцарія вже виділила 4,8 млн швейцарських франків для закупівлі необхідних засобів гігієни, щоб відновити та підтримати виробництво якісного та безпечного молока.

Українські сири на шляху до світового визнання

Оксана Чернова, сирна експертка та суддя конкурсу, поділилася важливістю участі України на міжнародних конкурсах: «Участь у міжнародних конкурсах, таких як World Cheese Awards, позитивно впливає на імідж України у світі. Ardis Group, як офіційний представник конкурсу в Україні з 2017 року, робить усе можливе, щоб українськи сири стали впізнавані не тільки в наший країні, а і поза її межами. Ми ретельно покроково розбудовуємо сирну екосистему, яка стає адаптованою під напрямок нашої майбутньої Євроінтеграції, і майбутнє проведення конкурсу WCA в нашій країні стане одним із таких кроків».

Про свою особисту перемогу розповіла також власниця сироварні «Мамин сир» Наталка Ковач, яка цьогоріч отримала срібну нагороду за сир «Лопта»: «Я починала виробництво сиру з молока від однієї корови й навіть вже під час оголошення результатів конкурсу повірити не могла, що зможу отримати нагороду від міжнародного журі, а мій сир буде знаходитися на столі поряд зі світовими сирними шедеврами. Вдячна всім партнерам, завдяки яким ця перемога стала можливою».

Українські сировари впевнено рухаються вперед, підкорюючи міжнародну арену та закріплюючи за Україною статус країни з багатими традиціями сироваріння.

Ознайомитися з сирним гайдом “Сири України 2024”, що показує різноманіття українського сироваріння, можна за посиланням