13 грудня 2023 року відбулася онлайн-зустріч для представлення звіту «Досвід держав-членів ЄС щодо здійснення державного контролю за благополуччям тварин» в межах діяльності швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP).
До заходу долучилися більше ніж 150 учасників, серед яких були представники Мінагрополітики, Держпродспоживслужби (центрального та регіонального рівнів), профільних асоціацій та міжнародних проєктів технічної допомоги у сфері здоров’я та благополуччя тварин.
Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України під час вітального слова підкреслив, що нинішній курс держави до членства в ЄС є незмінним, тому наразі зросла актуальність подальшої гармонізації законодавства та підходів державного контролю вздовж всього агропродовольчого ланцюга, включаючи сферу благополуччя тварин відповідно до правил ЄС. Також зазначив, що впровадження вимог до благополуччя тварин під час утримання, транспортування, забою сільськогосподарських тварин та контролю за їх дотриманням є невід’ємним аспектом доступу продукції тваринництва на ринки країн ЄС. Тому такий аналіз досвіду європейських країн щодо здійснення державного контролю за благополуччям тварин дозволить розглянути та запровадити в Україні кращі практики в даній сфері.
Манон Шуперс, міжнародна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP, також наголосила на важливості запровадження вимог до благополуччя тварин в Україні у відповідь на запит споживачів ЄС та для підтримки і подальшого розвитку експорту в країни ЄС. Представила мету зустрічі та структуру звіту «Досвід держав-членів ЄС щодо здійснення державного контролю за благополуччям тварин», який був підготовлений експертами QFTP та містить огляд доступної інформації щодо систем державного контролю за благополуччям тварин під час утримання, забою та транспортування в державах-членах ЄС, а саме: Франції, Хорватії, Іспанії, Італії, Фінляндії, Швеції, Угорщині та Словенії.
Юлія Хюттль, міжнародна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP, комплексно та детально висвітлила вимоги законодавства ЄС щодо благополуччя тварин та державного контролю за їх дотриманням.
В свою чергу начальник відділу з питань ветеринарної медицини та благополуччя тварин Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Мінагрополітики Борис Кобаль проінформував про стан гармонізації законодавства України до вимог ЄС в даній сфері та пріоритетні завдання на 2025 рік.
Особливості впровадження системи державного контролю за благополуччям тварин у державах-членах ЄС на прикладі Словенії та Хорватії було продемонстровано головною експерткою компонента «Молочний сектор» QFTP, Вікторією Лець, а на прикладі Фінляндії – Юлією Хюттль.
На завершення Вікторія Лець представила основні висновки та рекомендації щодо впровадження систем державного контролю за благополуччям тварин в Україні, підготовлені за результатом аналізу європейського та національного законодавства та досвіду держав-членів ЄС.
Учасники зустрічі були дуже активними, задавали запитання та жваво обговорювали аспекти, які є важливими для впровадження вимог до благополуччя тварин операторами ринку та здійснення заходів державного контролю за дотриманням цих вимог.
Експерти QFTP продовжать надавати підтримку Мінагрополітики та Держпродспоживслужбі під час гармонізації національного законодавства, напрацюванні необхідних інструментів та розвитку інституційної спроможності для запровадження комплексної системи державного контролю за благополуччям тварин.
Презентаційні матеріали заходу доступні на сайті QFTPв розділі «Тренінгові матеріали: політичний діалог та законодавство». Відеозапис заходу можна переглянути за посиланням.
Ознайомитися зі звітом «Досвід держав-членів ЄС щодо здійснення державного контролю за благополуччям тварин» можна тут.
Даний захід проводився за підтримки Швейцарії у межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org та за участі Держпродспоживслужби України.