Упроваджуємо європейські стандарти дослідження якості та безпечності сирого молока
Законодавчі вимоги щодо організації лабораторного контролю сирого молока в Європейському Союзі та завдання і функції Національного референс-центру якості коров’ячого молока в системі лабораторного контролю сирого молока – основана тема вебінару, організованого за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України” (QFTP).
Захід тривав з 20 по 29 січня, а також передбачав практичний тренінг для фахівців Держпродспоживслужби на базі Науково-дослідного інституту зоопрофілактики Ломбардії та Емілії-Романьї (НДІЗЛЕР, Італія).
До участі долучилися представники Міністерства аграрної політики України та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба), фахівці Національного референс-центру якості коров’ячого молока НДІЗЛЕР та інших відділів НДІЗЛЕР, лабораторної мережі Держпродспоживслужби.
Генеральний директор НДІЗЛЕР Джорджіо Варіско зазначив, що пишається можливістю поділитися досвідом Італії щодо організації контролю якості та безпечності сирого молока. Італія є одним з провідних виробників та експортерів молочної продукції у ЄС. У молочному секторі цієї країни зайнято близько 25 000 працівників. Щороку італійські компанії виробляють 1 млн тонн сиру, з яких 460 тис.тонн – це продукти зі статусом захищеного найменування місця походження, а також 3 млн тонн питного молока, 1,8 млрд банок йогурту та 160 тис. тонн вершкового масла.
Про те, як забезпечується простежуваність та контроль якості й безпечності сирого молока для виготовлення такої кількості молочної продукції в Італії, розповів Пауло Дамінеллі, головний ветеринарний лікар відділу безпечності харчових продуктів НДІЗЛЕР – керівник Національного референс-центру якості коров’ячого молока.
За його словами, Єврокомісія визначила 33 європейські референс-лабораторії, з яких 6 діють в Італії. Крім того, в Італії діють 54 Національних референс-центри.
Він пояснив законодавчі аспекти лабораторного контролю сирого молока в ЄС, навів приклад імплементації вимог законодавства ЄС та національного законодавства Італії щодо національних референс-лабораторій.
Національний референс-центр якості коров’ячого молока Італії проводить дослідження зразків сирого молока для офіційного контролю, для цілей оплати за молоко першим покупцем, а також самоконтролю з боку фермерів та молокопереробних підприємств; аналізує дані щодо якості та безпечності італійського молока; координує діяльність інших лабораторій, які здійснюють дослідження сирого молока через встановлення уніфікованих методів лабораторних досліджень, для забезпечення достовірності результатів аналітичних досліджень.
«Ця серія заходів є важливим кроком інтеграції українського ринку молока відповідно до європейських вимог контролю. Ми прагнемо забезпечити стійкість та простежуваність системи якості молока, підтверджуючи його безпечність на всіх етапах виробництва. Обмін досвідом між українськими та італійськими фахівцями має ключове значення, і ми вдячні нашим колегам з Італії за їхню відкритість до співпраці», – зазначив Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України.
Перший заступник Голови Держпродспоживслужби Олег Осіян заявив, що наразі є амбітна ціль – створити сучасну та ефективну лабораторну мережу для дослідження харчових продуктів, зокрема сирого молока під організаційно-методичним керівництвом Національної референс-лабораторії здосліджень (випробувань) молока та молочних продуктів.
«Перші вебінари за цією темою для наших фахівців в цьому році проводить італійській Національний референс-центр якості коров’ячого молока. Також чотири представника українських лабораторій мають можливість пройти практичний тренінг в європейському Національному референс-центрі. Після повернення в Україну вони поділяться практичним досвідом із фахівцями інших лабораторій. Разом робимо важливі кроки до впровадження європейських стандартів в Україні!» – наголосив перший заступник Голови Держпродспоживслужби Олег Осіян.
Манон Шуперс – міжнародна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP, співдиректорка SAFOSOAG, відзначила, що Швейцарія підтримує український молочний сектор з 2015 року.
«Ідея створення Програми контролю сирого молока в Україні почала обговорюватися в 2016 році і з того часу ми в межах QFTP працювали над її імплементацією. Лабораторні дослідження різних показників якості та безпечності молока є ключовим елементом такої Програми контролю. Разом з тим, дуже важливу роль відіграють національні референс-лабораторії. Я впевнена, що ми продовжимо розвивати цю діяльність і надалі. Ми вже провели кілька тренінгів на цю тему, але тепер потрібне поглиблене навчання окремих учасників щодо ключових параметрів якості молока. Я вдячна представникам НДІЗЛЕР за те, що вони змогли організувати таке навчання», – сказала експертка.
Учасники вебінару також обговорили впровадження європейських стандартів у систему лабораторних досліджень України, роль Національної референс-лабораторії в національній програмі державногоконтролю та сучасні методи лабораторних досліджень молока на визначені законодавством ЄС показники.
Захід проводився за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України”, що реалізується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві з SAFOSO AG (Швейцарія).