19 серпня відбувся круглий стіл «Презентація візії та дорожньої карти впровадження програми контролю сирого молока на національному рівні».
Захід був організований спільно з Держпродспоживслужбою та Мінекономіки у гібридному форматі, що передбачав онлайн і офлайн участь, за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (надалі – QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
Так, заступник директора Швейцарського бюро співробітництва посольства Швейцарії, Віктор Шуткевич, відкриваючи захід у своєму вітальному слові зазначив:
Рівно 10 років тому була підписана торговельна угода між Україною та Європейською асоціацією вільної торгівлі, частиною якої був Меморандум про підтримку України у напрямку SPS. У 2014 році Швейцарія почала Проєкт з безпечності молока, в рамках якого був створений Пілотний проєкт із запровадження програми контролю сирого молока. І сьогодні я радий бачити, що цей проєкт набирає обертів та буде розгорнутий на національному рівні.
Розробку дорожньої карти підтримала Голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька, яка у своєму вітальному слові наголосила на важливості розгортання програми контролю сирого молока в масштабі країни та коротко представила проміжні результати другої фази пілотного проєкту, що повноцінно реалізується вже в 13 областях, та до якого динамічно долучаються нові області, а також збільшується мережа лабораторій, що проводять лабораторні дослідження зразків сирого молока (станом на 19 серпня 2021 р. 17 лабораторій Держпродспоживслужби зареєстровані у “Молочному модулі”). Також Владислава Магалецька зауважила:
Сьогоднішня презентація важлива для тих, хто ще має сумніви чи невпевненість – програма контролю сирого молока буде впроваджена на національному рівні. Це важливо, адже від якості молока та молочних продуктів в значній мірі залежить здоров’я наших дітей та наше майбутнє.
Марко Ді Нарді, головний міжнародний експерт, SAFOSO AG також привітав учасників круглого столу, підкресливши зокрема, що дорожня карта була розроблена за участі багатосторонньої робочої групи, у тому числі фахівців Мінекономіки й Держпродспоживслужби та за підтримки експертів QFTP у період з квітня по червень 2021 р. Дорожня карта – це комплексний керівний інструмент, в якому чітко розподілені відповідальності за елементи та діяльності у часовому вимірі, що охоплює період переходу до системи контролю сирого молока від регіонального пілотного проєкту (10 областей) на національний рівень.
Кінцевою точкою для повноцінного функціонування всіх елементів Програми контролю сирого молока як в публічному секторі, так і приватному у візії до Дорожньої карти є кінець 2024 року. Більш детально на положеннях візії зупинилася у своєму виступі Ірина Висоцька, координатор компонента «Молочний сектор» QFTP.
Друга частина круглого столу була сфокусована на представлені ключових елементів та діяльності відповідно до визначеної в Дорожній карті відповідальності за їх впровадження, безпосередніми відповідальними виконавцями.
Програма контролю сирого молока, що наразі реалізується Держпродспоживслужбою у пілотному форматі, є формою моніторингу компетентним органом перевірок сирого молока, що здійснюються відповідно до статті 40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» та наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України “Про затвердження Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів” № 118 від 12 березня 2019 року.
Втім нормативно-правова база для впровадження програми контролю сирого молока на національному рівні не є достатньо сформованою. Завдання, що стоять перед Мінекономіки презентував головний спеціаліст експертної групи у сфері безпечності харчових продуктів, здоров‘я та благополуччя тварин Директорат державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Микола Тібеж.
Так, пріоритетними напрямами нормотворчої роботи до кінця 2021 р. є: перегляд вимог до дрібнотоварного виробництва сирого молока і пунктів збирання молока та внесення змін до вимог до безпечності та якості молока та молочних продуктів (наказ Мінагрополітики №118/2019) для впровадження програми контролю сирого молока на базі ІТ-платформи Держпродспоживслужби «Молочний модуль». Ця та інша діяльність буде виконуватися в рамках робочої групи при Міністерстві, на якій головує заступниця Міністра економіки України Ірина Новікова. ФОТО
На елементах «Навчання й уповноваження делегатів з відбору зразків», «Підготовка лабораторій до початку досліджень » та «Держпродспоживслужба готується до запуску Програми» більш детально зупинився Борис Кобаль, директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби України.
Анатолій Вовнюк, заступник Голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації, Держпродспоживслужба України, у своєму виступі зокрема наголосив:
Молочний модуль дозволить споживачам дізнатися, яку саме молочну продукцію вони споживають. Виробники, в свою чергу, будуть відчувати свою цінність на ринку, тому що вони знають, що продають безпечну та якісну продукцію. Держпродспоживслужба планує в рамках єдиного кабінету підприємця надати доступ не тільки до Молочного модуля, а й до решти функціоналу, що дозволить надати повний цикл сервісу. Наразі над Молочним модулем працює окрема команда, що значно спрощує комунікацію та сприяє швидшому вирішенню проблем. Завданням Держпродспоживслужби є забезпечення розгортання пілотного проєкту на національному рівні на базі Молочного модуля.
Більше про лабораторну складову та роль референс-лабораторії розповіла учасникам Тамара Козицька, завідувач науково-дослідного відділу мікробіологічних досліджень Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (надалі – ДНДІЛДВСЕ). Так, за підтримки QFTP фахівцями ДНДІЛДВСЕ було переглянуто Методичні рекомендації з визначення загального бактеріального обсіменіння в сирому коров′ячому молоці та з підрахунку соматичних клітин в секреті вим’я окремих корів та в збірному сирому молоці корів мікроскопічним методом й визначення середньої геометричної величини.
На завершення презентації Владислава Магалецька подякувала усім залученим до розробки Дорожньої карти. Віктор Шуткевич відзначив, що «Молочний модуль» – це результат титанічної та плідної співпраці всіх задіяних сторін. Також наголосив, що на початку 2022 року почнеться активне планування наступної фази Програми і потрібно визначити наступні кроки. Марко Ді Нарді зауважив, що розробка Дорожньої карти стала вагомим досягненням Програми. Також наголосив, що Молочний модуль – це інструмент який дозволить впровадити Програму контролю сирого молока.
Дорожня карта доступна за посиланням.
Відеозапис прямої трансляції круглого столу можна переглянути за посиланням.