Проєкт «Молочні сімейні ферми» спільно із швейцарсько-українською програмою «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» провів серію навчань для дрібних виробників молока «Створюємо ефективне молочне фермерське господарство».
Основними цілями заходів було підвищення рівня обізнаності дрібнотоварних господарств про важливість кращих практик виробництва безпечного молока і молочної продукції. Також у фокусі було покращення ефективності виробництва молока задля збільшення прибутку на 1 л молока та підготовка до ведення молочного бізнесу згідно стандартів ЄС.
Ключовою аудиторією були дрібні та малі виробники молока. Серед присутніх на заходах були також представники переробних підприємств, державних установ та організацій, зацікавлені у відкритті власної справи з виробництва молока. Крім того, малі виробники молока мали можливість поспілкуватись безпосередньо з переробниками щодо ряду проблемних питань.
Модулі проходили на наступні теми:
- «Організація виробництва молока в дрібнотоварних господарствах» – 2 червня,
- «Гігієна утримання тварин» – 13 червня,
- «Вплив годівлі на якість молока» – 19 червня,
- «Доїння, зберігання та транспортування молока» – 26 червня.
Також було організовано 2 демонстраційні покази сімейних молочних ферм – «Юнікасоль» (24 червня) та «Відродження» (28 червня). Кожен візит на господарство складався з теоретичної та практичної частини з метою передачі практичного досвіду функціонування ферми, а також забезпечення вільного спілкування між учасниками.
Крім того, проводився ветеринарний та дорадчий супровід для малих виробників молока (8 консультацій) безпосередньо з виїздом фахівців на сімейні молочні ферми та наданням консультацій і практичної допомоги на місці. Надавались дорадчі послуги з монтажу обладнання, його технологічних налаштувань; улаштування внутрішніх інженерних мереж корівника; калібрування танка-охолоджувача молока; технічного обслуговування ультразвукового аналізатора якості молока EkoMilk; дотримання гігієни приміщень та технологічного обладнання; дотримання правил техніки безпеки при використанні хімічних миючих та дезінфікуючих засобів. Надавались ветеринарні послуги по профілактиці захворюваності корів на мастити, дотримання правил перед- та після доїльної обробки вимені, оцінці результатів проведених досліджень якості молока, збалансованості годівлі тварин у пасовищний період, профілактиці проблем відтворення тварин та покращення комфорту їх утримання.
Усі учасники були активними протягом кожного заняття, ставили питання, що говорить про актуальність тем для них. Багато фермерів записались на консультації до спеціалістів. Це була чудова можливість всім охочим абсолютно безкоштовно отримати нові знання та цінні поради, особисто побувати на успішних фермах, ознайомитись із їхніми господарствами та поспілкуватись з їх власниками.
Завдяки участі у цих заходах малі виробники молока змогли проаналізувати рівень свого господарювання, виявити недоліки та незалучені резерви для покращення свої виробничих процесів та управлінських рішень. У результаті проведення цих шести заходів учасники дали зворотний зв’язок, за яким можна зробити висновок, що є потреба у подібному проєкті на інші тематики – це цікаво і необхідно малим фермерам. З-поміж тих, хто надав зворотний зв’язок, 83% будуть вносити зміни в організацію виробництва молока.
Дані заходи проводилися за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org.