Щиро вітаємо Вас, Ваші родину і команду з різдвяними та новорічними святами!
2022 рік залишиться у нашій пам’яті як рік єднання та незламності духу українського народу, який попри надзвичайні труднощі продовжує працювати та наближати нашу спільну перемогу. Незважаючи на повномасштабну війну, органічний сектор України продовжує розвиватися і протягом року відбулася низка важливих подій та заходів. Запрошуємо разом згадати про найважливіше, що відбулося в органічному секторі України у 2022 році.
Цьогоріч весь світ об’єднався задля підтримки нашої країни та органічного сектору України зокрема. Підтримка органічних виробників та розвиток потенціалу представників органів державної влади, надавачів послуг та інших учасників органічного сектору України був і продовжує бути нашим пріоритетом.
2022 рік в органічному секторі України розпочався з кваліфікаційних іспитів для інспекторів органів сертифікації, організованих профільним міністерством. Перші 22 кандидати успішно склали іспит 12 січня, ще 9 кандидатів екзаменувались 4 лютого. Тож у цьому році 31 кандидат отримав свідоцтво інспектора з органічного виробництва та/або обігу органічної продукції. Це надало можливість органам сертифікації розпочати процедуру акредитації та зробити ще один важливий крок до початку впровадження органічного законодавства України у повному обсязі.
З 1 до 3 лютого було проведено онлайн-тренінг «Органічний модуль з розвитку потенціалу державних службовців у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Захід зібрав близько 180 учасників, серед яких фахівці Мінагрополітики, Мінекономіки, Держпродспоживслужби, ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту». Захід було організовано профільним міністерством та органом сертифікації «Органік Стандарт» у співпраці з ГС «Органічна Україна».
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну органічні компанії зазнали безлічі негативних наслідків. На початку березня для аналізу ситуації в органічному секторі та визначення нагальних потреб операторів органічного ринку ГС «Органічна Україна» та Органічна ініціатива провели перше опитування органічного бізнесу України. За його результатами, Органічна ініціатива започаткувала Грантову програму «Підтримка органічного сектору в Україні», щоб підтримати виробників органічних продуктів та інших операторів ринку, зберегти та посилити спроможності органічного сектору України у середньо- та довгостроковій перспективі. У липні було проведене друге опитування після 5 місяців широкомасштабного вторгнення та були визначені потреби органічних операторів. Так, в рамках двох етапів Грантової програми Органічної ініціативи вдалося підтримати близько 100 операторів органічного ринку на суму 366 000 дол. США. Грантову програму фінансово підтримали Швейцарія, Канада, Франція, Нідерланди, Чехія та місцеві партнери.
Традиційно було розроблено Органічну карту України відповідно до даних оперативного моніторингу, зібраних Мінагрополітики від органів іноземної сертифікації, які сертифікували органічне виробництво та обіг органічних продуктів в Україні. Станом на кінець 2021 року в Україні налічувалося 528 операторів органічного ринку, включаючи 418 сільськогосподарських виробників; загальна площа органічних сільськогосподарських земель (органічний статус та перехідного періоду) складала 422 299 га (зокрема 370 110 га з органічним статусом).
Протягом року регулярно та продуктивно працювала органічна робоча група при Мінагрополітики за участі ключових учасників органічного сектору, експертів програм міжнародної технічної допомоги. Вже прийнято всі нормативно-правові акти, що є важливим кроком для повноцінного впровадження органічного законодавства України. Наразі Міністерська органічна робоча група, до складу якої входять представники органів державної влади, учасники органічного сектору та представники міжнародних проєктів технічної допомоги QFTP, OT4D, COA, IPRSA, продовжує роботу над адаптацією українського органічного законодавства до нового органічного законодавства ЄС.
16-17 червня Україна взяла участь у 16 Європейському органічному конгресі в м. Бордо (Франція). Українська делегація разом з організаторами конгресу в перший день конгресу провела прес-конференцію, під час якої закликали органічну спільноту приєднатися до підтримки українського органічного сектору та України в цілому.
ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» продовжує активно підтримувати органічний експортний ринок України шляхом розвитку потенціалу українських експортерів органічної продукції, просування органічного сектору України і формування позитивного іміджу України як надійного постачальника органічної продукції за кордоном. Так, 23 червня відбулася конференція «Експорт органічної продукції під час війни», на якій доповідачі надали багато корисної інформації, та було представлено Каталог українських експортерів органічної продукції 2022.
З 26 до 29 липня 32 українські компанії демонстрували органічний експортний потенціал України та презентували свою продукцію на найбільшій світовій виставці органічних харчових продуктів «Біофах 2022», яка відбулась у м. Нюрнберг (Німеччина) та вперше за її багаторічну історію була проведена влітку. Виставка зібрала понад 24 000 відвідувачів із 137 країн світу. Попри повномасштабну війну, Україна була представлена на Біофах 2-ма стендами: Національним павільйоном України «Organic Ukraine Business Hub», організованим ГС «Органічна Україна» спільно з ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» та національним проєктом Дія.Бізнес у партнерстві з Міністерством аграрної політики та продовольства; та колективним стендом України, організованим Асоціацією «Ягідництво України», Федерацією органічного руху України та ГС «Біодинаміка України». До українських стендів була прикута значна увага міжнародної спільноти та зокрема високопосадовців, таких як Єврокомісар з питань сільського господарства Януш Войцеховський, Міністр продовольства та сільського господарства Німеччини Джем Оздемір та інших, які відвідали українських експонентів. Національний павільйон України, організатором якого є Державна установа «Офіс з розвитку підприємництва та експорту», відзначить свою десяту річницю участі на міжнародній виставці органічної продукції «Біофах», яка відбудеться 14-17 лютого 2023 р. у місті Нюрнберг (Німеччина).
31 серпня – 1 вересня відбувся перший Молодіжний захід з питань органічного виробництва та сталих харчових систем (англ. Organics Europe Youth Event) в м. Фрік (Швейцарія), на якому представники з України підняли тему щодо підтримки органічного сектору України під час війни, яка викликала жвавий інтерес та дискусію серед учасників.
14 вересня відбувся міжнародний день дій #IGrowYourFood 2022, який мав на меті привернути увагу до органічних виробників у всьому світі та дати їм можливість розповісти свої історії. Україна вже втретє долучилася до міжнародної кампанії: 7 українських органічних виробників розповіли і свої історії про надскладні умови роботи під час війни.
23 вересня Україна разом із ЄС вперше відзначила Органічний день, в рамках якого за підтримки Мінагрополітики було проведено низку заходів, спрямованих на розвиток і підтримку українського органічного сектору. Зокрема, організовано міжнародну онлайн-конференцію «Органічний день в Україні» та Україну було позначено на органічній карті Європи. Окрім того, за ініціативою Мінагрополітики та українських органічних виробників з Києва, Одеської та Житомирської областей було проведено акцію «Органічні продукти для дітей» у смт. Коцюбинське (Київська обл.). Органічними снеками, молочними продуктами, фруктами та шоколадом пригощали внутрішньо переміщених осіб, багатодітні сім’ї, дітей з обмеженими можливостями та сиріт.
У жовтні тему споживання органічних продуктів було інтегровано до вебпорталу «Знаїмо», який розроблено в рамках реформи системи харчування у закладах освіти України за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Пропонуємо ознайомитися із першими трьома статтями на порталі «Знаїмо» на органічну тему: Органічні продукти – найкраще від природи, Програми органічного шкільного харчування в ЄС – крок до сталої продовольчої системи Європи та Школи Швеції на 50% забезпечені органічними продуктами.
22 листопада відбулося офіційне відкриття міжнародного онлайн-заходу «Organic Export Days 2022 – Ukraine, Albania, Serbia». Імпортери, представники міжнародних торговельних організацій та експортери з України, Албанії та Сербії взяли участь у B2B зустрічах, які проходили з 22 листопада до 2 грудня на платформі B2Match. Незважаючи на тимчасову окупацію третини органічних сільськогосподарських земель, бойові дії та проблеми з логістикою, за 10 місяців 2022 року Україна експортувала до ЄС і Швейцарії на 30% більше органічних продуктів порівняно з аналогічним періодом 2021 року.
Україна продовжує входити у ТОП 5 постачальників органічної продукції до Європейського Союзу. Зокрема, у 2021 році Україна посіла 5 місце загалом та 1 місце серед нетропічних країн за обсягом імпорту органічної продукції до ЄС згідно з останнім звітом Європейської Комісії за 2021 рік.
На сайті Мінагрополітики функціонує окремий розділ щодо органічного виробництва українською та англійською мовами. Всі зацікавлені можуть знайти необхідну та перевірену інформацію про законодавство у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, про органічне виробництво в Україні, головні події в органічному секторі України та інше.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) веде Перелік органів іноземної сертифікації.
Цього року було напрацьовано та розповсюджено низку інформаційних матеріалів на органічну тему, серед яких:
- Інфографіка та вибрані таблиці з книги FiBL-IFOAM «Світ органічного сільського господарства. Статистика та нові тенденції 2022», перекладені українською мовою.
- Результати дослідження ринку органічної продукції в Україні (інфографіка 2021 р.), експорт та внутрішній ринок органічної продукції.
- Аналіз українського органічного сектору: 8 місяців від початку повномасштабної війни в Україні).
- Стратегія ЄС «Від ферми до виделки»
- Стратегія біорізноманіття ЄС на 2030 рік
- Європейський зелений курс
- План дій з розвитку органічного виробництва ЄС
- Довідник консультантів з органічного виробництва та ринку органічних продуктів 2022
Також до вашої уваги добірка публікацій, перекладених українською та російською мовами від Дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія).
Органічне виробництво та зокрема органічній сектор України продовжує бути цікавою темою для засобів масової інформації не тільки в Україні, але й за кордоном. Протягом 2022 року про сміливих учасників органічного ринку України писали ЗМІ зі Швейцарії, Чехії, Франції, Італії тощо.
Швейцарія підтримує розвиток органічного ринку в Україні впродовж 20 років у рамках швейцарських проєктів технічної допомоги (SECO та SDC).
Вищезгадані заходи були організовані та матеріали були розроблені і розповсюджені активними учасниками українського органічного сектору, представниками органів державної влади за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-українських програм «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та «Органічна торгівля заради розвитку в Східній Європі» (OT4D)».
Перелік заходів органічного сектору та матеріалів не є виключним.
Дякуємо за Ваш внесок у розвиток та підтримку органічного ринку України!
Нехай новий 2023 рік буде наповнений підтримкою, теплом та радістю у колі дорогих людей! Будьте здорові та щасливі!
Бажаємо усім нам перемоги, миру, безпеки, світла, тепла, зв’язку в Україні у Новому році!
З повагою та найщирішими вітаннями,
Команди швейцарсько-українських програм
«Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та «Органічна торгівля заради розвитку в Східній Європі» (OT4D)