31 січня 2023 р. завершилася реалізація другої фази швейцарського гуманітарного проєкту, в межах якого молочні ферми Харківської області мали змогу отримати необхідні для забезпечення гігієни виробництва молока засоби.
Метою гуманітарної ініціативи Швейцарії є забезпечення продовольчої безпеки в цілому та зокрема через покращення доступу для населення України до якісних та безпечних молока та молочних продуктів, що виробляються в Україні.
До війни за обсягами виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах Харківщина займала третю позицію в національній статистиці та була ключовим регіоном постачання молока на переробку найвищої якості – ґатунку «Екстра». Задля збереження виробничого потенціалу вслід за деокупацією територій 64 господарства в межах гуманітарного проєкту отримали необхідні засоби миття та дезінфекції доїльного обладнання, перед- та післядоїльної обробки вимені, серветки для гігієни вимені, рукавички, молочні фільтри, реактиви для виявлення прихованих форм маститів, дезінфектанти для тваринницьких приміщень тощо, що покриє у повній мірі їхню квартальну потребу. Таким чином вдалося охопити 68% зареєстрованих виробничих потужностей Харківської області, в яких утримувалося понад 64 тис. голів ВРХ, у тому числі понад 25 тис. корів. Через бойові дії, обмежений доступ до ветеринарного обслуговування та необхідних компонентів для повноцінного раціону за кожним третім реципієнтом було зафіксовано скорочення поголів’я, втім 34% ферм зберегли та мали незначне зростання розміру стада (переважно через неможливість реалізувати нетелей). Примітно, що ще на старті впровадження проєкту долучилися господарства, що були змушені релокувати тварин до сусідньої області, втім вже повернулися на первинні потужності та продовжують виробничу діяльність в Харківській області.
Загальний бюджет гуманітарного проєкту складав 2,5 млн швейцарських франків (близько 100 млн гривень), в межах якого допомогу отримали 296 господарств у чотирьох областях: Сумській, Чернігівській, Харківській та Київській. Перелік господарств-реципієнтів доступний за посиланням.
Проєкт реалізовувався на запит Міністерства аграрної політики та продовольства України у взаємодії з Асоціацією виробників молока України (АВМ), міжнародним благодійним фондом #SaveUA та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за координації Посольства Швейцарії в Україні.
Швейцарія й надалі надаватиме підтримку аграрному сектору України як в межах програм та проєктів міжнародної технічної допомоги, так і гуманітарних ініціатив.
Так, в межах QFTP, що продовжує свою діяльність в Україні в рамках Плану екстреного реагування до 30 червня 2023 року, спільно з місцевими надавачами послуг заплановано три проєкти з підтримки господарств з виробництва молока в деокупованих та прифронтових областях. Постраждалі виробники молока отримають доступ до лабораторних досліджень зразків молока як за показниками якості, так і з метою виявлення збудників захворювань вимені, прийматимуть у себе візити консультантів з гігієни молока, здоров’я, відтворення, годівлі тварин, а також управління стадом, у формі експрес-моніторингів. Очікується, що Програмою буде охоплено щонайменше 90 господарств з виробництва молока.