Впродовж останніх років в Україні успішно запропоновані та реалізовані раціональні і інноваційні стратегії у ланцюзі створення доданої вартості виробництва сирого молока і готової молочної продукції, в тому числі за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).
Підтримка розвитку потенціалу операторів ринку молока та молочних продуктів, а також надавачів послуг у молочному секторі, обумовили необхідні передумови для посилення конкурентних переваг фермерських господарств і локальних виробників молочної продукції в частині регіонів України.
Крім того, одним із важливим напрямів визначено розвиток неформальної освіти дорослих, що орієнтується на конкретні освітні запити різних соціальних та професійних груп населення.
Реалізуючи механізм державно-приватного партнерства та міжнародного співробітництва, з 20 по 24 березня 2023 року на базі ВСП «Немішаївський фаховий коледж НУБіП України» спільно зі Школою сироваріння Ірини Дем’янюк проводився п’ятиденний семінар-практикум (курси підвищення кваліфікації) на тему «Технологічні особливості виробництва крафтових сирів» для викладачів закладів вищої і фахової передвищої освіти.
Перший день проходив у ВСП «Немішаєвський фаховий коледж НУБіП України». Було проведено зустріч з кураторами програми. Презентували новинки обладнання і матеріалів, необхідних для одержання та контролю якості молочної сировини. Так, на базі лабораторії коледжу була можливість провести демонстрацію оцінювання якості та визначення хімічного складу молочної сировини, а також процес виготовлення сирів у навчальній сироварні. На закінчення дня учасникам запропонували продегустувати сири, виготовлені в умовах навчальної сироварні та обговорити події дня «за круглим столом».
Другий і третій навчальні дні семінар проводили в Школі сироваріння Ірини Дем’янюк, в якій вивчали особливості крафтового виробництва. Власниця і керівник Школи, пані Ірина, розповіла історію сироваріння в Європі та особливості технології виробництва основних видів традиційних сирів. У подальшому учасники семінару власноруч виготовляли ряд різних сортів сиру, зокрема набіл, моцарелу, качоковалло, пекоріно, таледжіо та песто.
На четвертий день семінару організовано екскурсію до ТОВ «Брусилівський маслозавод». Учасники мали змогу ознайомитись з технологічним процесом роботи підприємства від приймання та оцінювання якості молочної сировини, до отримання головок сиру і догляду за ними під час дозрівання, а також порівняти технології крафтового і промислового виробництва. Після екскурсії виробничими цехами, директор підприємства Микола Федорович Вознюк продемонстрував асортимент виробів ТОВ «Брусилівський маслозавод» і під час дегустації обговорив з учасниками семінару сучасні проблеми одержання якісної молочної сировини, технологічні особливості виробництва та питання підготовки кваліфікованих кадрів для молочної галузі.
У заключний день семінару учасники відвідали демонстраційний центр одного з найбільших в Україні підприємств, яке спеціалізується на реалізації приладів, обладнання і матеріалів для лабораторних досліджень – ТОВ «Хімлаборреактив». Фахівці підприємства продемонстрували сучасне обладнання, яке використовують для досліджень у тваринництві, переробній та харчовій галузях, розповіли про нові тенденції на ринку. Учасники семінару відпрацювали їх практичне використання. Особливий інтерес викликали прилади і тест-системи, які можна застосувати в навчальних лабораторіях, в умовах ферм та лабораторій з оцінювання якості молока.
Учасниками семінару-практикуму стали науково-педагогічні та педагогічні працівники НУБіП України, Поліського національного університету, ВП НУБіП України «Ніжинський агротехнічний інститут», ВСП «Ірпінський фаховий коледж НУБіП України», ВСП «Бобровицького фаховий коледж ім. О.Майнової НУБіП України», ВСП «Березоворудський фаховий коледж ПДАУ», ВСП «Тальянківський агротехнічний фаховий коледж Уманського НУС».