Держпродспоживслужба провела першу зустріч з учасниками ​​​​затверджених наукових експертних груп з оцінки ризиків

Оцінка ризику є важливим інструментом для компетентних органів у галузі ветеринарної медицини, сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення у всьому світі з метою підтримки процесу управління ризиками. Зі збільшенням спектру небезпечних факторів для здоров’я тварин і споживачів та зменшенням ресурсів, доступних для боротьби з усіма небезпечними факторами, оцінка ризику відіграє важливу роль у визначенні того, як наявні ресурси можна використати найбільш ефективним способом та попередити появу ризиків. 

Держпродспоживслужба, розуміючи важливість інтеграції ризик-орієнтованих концепцій у процедури управління ризиками, розбудовує структурний підрозділ з оцінки ризиків (надалі – Відділ), основна роль якого полягає у координації проведення оцінок ризиків у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності харчових продуктів і кормів та забезпечення  управлінців об’єктивним науково-обґрунтованим підґрунтям для прийняття належних заходів і рішень для управління виявленими ризиками.  

Для дотримання принципів незалежності, об’єктивності та прозорості під час проведення оцінок ризиків  Відділ має опиратися на ефективну співпрацю з незалежними науковими експертами. Для цього, відповідно до процедури, було здійснено відбір експертів та наказом Держпродспоживслужби від 30 серпня 2024 року №609 «Про затвердження Положення та персонального складу наукових експертних груп з оцінки ризиків» було затверджено наукові експертні групи з оцінки ризиків Держпродспоживслужби (НЕГОР) в 6 напрямах: 

  • Здоров’я та благополуччя тварин (включно із зоонозами) 
  • Біологічні небезпечні фактори  
  • Забруднюючі речовини в харчовому ланцюгу  
  • Харчування, новітні харчові продукти та харчові алергени 
  • Корми та кормові добавки для тварин 
  • Генетично-модифіковані організми 

3 грудня 2024 року Відділ за підтримки швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) провели першу онлайн зустріч з учасниками затверджених НЕГОР. До зустрічі долучилися 45 науковців. 

Під час вітального слова Олег Осіян, перший заступник Голови Держпродспоживслужби зазначив: 

«У цьому році Держпродспоживслужба офіційно затвердила персональний склад наукових експертних груп з оцінки ризиків, які будуть залучені до майбутніх оцінок ризику в сфері здоров’я тварин, безпечності харчових продуктів і кормів, оскільки ми розуміємо, що лише незалежна науково-обґрунтована експертна думка надає можливість виявити проблемні питання і сформулювати актуальні та дієві рекомендації для управління виявленими ризиками». 

Манон Шуперс, директорка SAFOSO AG та міжнародна експертка QFTP, у своєму вітальному слові до учасників зустрічі зауважила: 

«Оцінка ризику – це науково-обґрунтований процес, який повністю відрізняється від управління ризиками, що здійснюється керівництвом компетентного органу (ризик-менеджерами).  Саме для забезпечення незалежності процесу оцінки ризиків від процесу прийняття рішень ризик-менеджерами, до проведення оцінок ризику долучають незалежних наукових експертів, щоб підтвердити, що оцінка ризику дійсно проведена відповідно до методології та ґрунтується на доказах, цифрах та об’єктивних думках.  Такий підхід до створення наукових експертних груп, як обрала Україна, ефективно впроваджений у країнах ЄС та світу, тому співпраця відділу оцінки ризиків Держпродспоживслужби та відібраних науковців беззаперечно дозволить забезпечити ризик-менеджерам об’єктивне підґрунтя для прийняття неупереджених рішень».  

Під час зустрічі головний спеціаліст Відділу Марія Барбара проінформувала науковців про необхідність та стан впровадження діяльності з науково-обґрунтованої оцінки ризиків у Держпродспоживслужбі та роз’яснила роль, функції, права/обов’язки НЕГОР, а також організацію їх роботи та шлях подальшої комунікації для ефективної співпраці. 

Головна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP Вікторія Лець представила розроблену за підтримки експертів QFTP стандартну операційну процедуру Держпродспоживслужби щодо загального підходу до проведення оцінки ризиків у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності харчових продуктів та кормів (далі – СОП з оцінки ризиків), мета якої запровадити структурований та систематизований підхід, який повинен бути застосований для організації та проведення науково-обґрунтованої оцінки ризиків відповідно до вимог національного та міжнародного законодавства. Також було висвітлено підхід до навчання та підготовки експертів НЕГОР до проведення перших оцінок ризиків з використанням навчальних матеріалів курсу для дистанційного навчання «Концепція аналізу ризиків та оцінки ризиків в сфері безпечності харчових продуктів і здоров’я тварин», який був розроблений в межах діяльності QFTP. 

На завершення зустрічі учасники наголосили на високій актуальності діяльності з оцінки ризиків в Держпродспоживслужбі та висловили готовність до подальшої співпраці. Експерти QFTP і надалі надаватимуть технічну допомогу у розбудові діяльності з оцінки ризиків в Україні.  

Довідково: 

За останні роки Держпродспоживслужба за всебічної технічної підтримки експертів QFTP та EU4SaferFood досягла значних успіхів у розвитку Відділу, що було визнано представниками Європейської Комісії у Звіті в межах Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року, який містить оцінки Єврокомісії щодо прогресу, досягнутого країнами-кандидатами та потенційними кандидатами на вступ до ЄС протягом останнього року, зокрема, України. Оскільки з 23 червня 2022 року Україна є кандидатом на членство у ЄС, розвиток діяльності Відділу є одним з пріоритетних напрямів роботи Держпродспоживслужби. 

За сприяння QFTP було розроблено ряд інформаційних матеріалів щодо оцінки ризиків і вони доступні за посиланнями нижче: 

Аналіз ризику та оцінка ризику у сфері безпечності харчових продуктів та здоров’я тварин: в чому відмінність? 

Оцінка ризику у сфері безпечності харчових продуктів та здоров’я тварин в Держпродспоживслужбі: крок за кроком 

Ризик-менеджер та оцінювач ризику в Держпродспоживслужбі: ролі та завдання учасників процесу аналізу ризиків у сфері безпечності харчових продуктів 

Передумови для проведення оцінки ризиків у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності харчових продуктів та кормів: база даних експертів 

Передумови для проведення оцінки ризиків у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності харчових продуктів та кормів: мережа наукових організацій 

Передумови для проведення оцінки ризиків у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності харчових продуктів та кормів: наукові експертні групи з оцінки ризиків 

При виникненні запитань можете звертатись до Відділу за електрон​​ною адресою m.barbara@dpss.gov.ua