21 квітня 2020 року команда компоненту «Молочний сектор» швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України” (надалі – Програма) розпочала серію онлайн тренінгів з оцінки ризику у форматі «on-the-job training» (тренінг під час роботи) для фахівців відділу з оцінки ризиків Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (надалі – Держпродспоживслужба) та експертів експертної групи у сфері аналізу ризиків Генерального директорату безпечності харчових продуктів Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (надалі – Мінекономіки). Також до тренінгів залучаються фахівці управління здоров’я та благополуччя тварин і управління безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужби, експерти експертної групи у сфері безпечності харчових продуктів та експертної групи здоров’я тварин Мінекономіки.
Обрана концепція «тренінг під час роботи» передбачає поєднання викладу теоретичного матеріалу зі здобуттям практичних навичок. Така тренінгова методика дозволяє учасникам напрацювати специфічні практичні знання, які вони будуть використовувати для виконання своїх безпосередніх робочих завдань.
Оскільки обидва підрозділи з оцінки ризиків вже мають перші завдання від керівництва, то основною метою цієї серії тренінгів є надання необхідних знань і практичного наставництва для проведення реальних оцінок ризиків.
Кожен тренінг присвячений певним крокам згідно методики проведення оцінки ризиків, водночас потреби в висвітленні певних тем обговорюються з учасниками. Так, перший тренінг, що відбувся з 21 по 24 квітня, був сфокусований на темі формування ризик-питань. Оскільки тренінги проходять в онлайн форматі, то на початку учасникам був запропонований ввідний курс для зручного використання платформи Cisco Webex та додатку Google Classroom, який використовується для здачі домашніх практичних завдань та є місцем збору всіх навчальних матеріалів.
Технічна ж частина тренінгу стосувалась ключових аспектів щодо формування ризик-питань, під час якої учасники розглянули багато практичних прикладів проведених оцінок ризиків. Окрім теоретичного курсу учасники отримали домашнє завдання для відпрацювання практичних навичок у формуванні різних типів ризик-питань. Всі результати домашнього завдання були проаналізовані спільно з міжнародними експертами Програми – Манон Шуперс та Марко Де Нарді (SAFOSO AG) і визначені аспекти, на які потрібно звертати увагу при формуванні ризик-питань. Залучені до тренінгу фахівці з міністерства та компетентного органу зазначили, що це було корисне завдання і після обговорення вони розуміють на що потрібно звертати увагу, щоб правильно сформувати ризик-питання. Отримані теоретично-практичні знання фахівці відразу застосували при розробці ризик-питань для їхніх реальних оцінок ризиків.
Другий етап тренінгів проходив 5, 12 та 15 травня і розкривав тему щодо наступного кроку у проведенні оцінки ризиків, а саме розробки шляху ризику та визначення потреби в даних. Структура цього тренінгу була подібною: прослухавши теоретичний матеріал, учасники отримали домашні завдання для практичного відпрацювання одержаних знань, після аналізу результатів виконаних самостійно завдань перейшли до розробки шляхів ризику і визначення потреби в даних для реальних оцінок ризику.
Наприкінці тренінгу обговорили наступні кроки та вирішили, що продовження серії тренінгів планується після фіналізації шляхів проходження ризику та визначення потреб в даних.