Засідання дорадчої ради QFTP: планування підтримки органічного сектору України в межах програми на 2025–2026 роки
2 липня 2025 р. відбулося засідання дорадчої ради органічного компонента швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP).
Під час дорадчої ради були зібрані потреби та ідеї для планування діяльності органічного компонента QFTP на період 01.07.2025 – 30.06.2026 рр. з фокусом на удосконалення нормативно-правової бази, покращення бізнес-середовища, підтримку малих та середніх підприємства (МСП), розвиток внутрішнього ринку та сприяння експорту.
Засідання відбулося в офлайн-форматі у м. Київ, учасниками якого стали представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Посольства Швейцарії в Україні, державної установи «Офіс з розвитку підприємництва та експорту», представники органічного сектору та співробітники програми QFTP.
До дорадчої ради приєдналися Тарас Висоцький, Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, та Віктор Шуткевич, заступник директора зі співробітництва Посольства Швейцарії в Україні.
Під час заходу Тарас Висоцький висловив подяку Швейцарії та швейцарсько-українській програмі QFTP за вагомий внесок у розвиток органічного сектору України. У своєму виступі він підкреслив важливість послідовної підтримки органічних виробників як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках. Пан Висоцький також зазначити, що вже завдяки програмі QFTP та залученню експертів триває активна робота над приведенням органічного законодавства України у відповідність до нового регулювання Європейського Союзу. Він наголосив на готовності Міністерства аграрної політики та продовольства України до продовження співпраці у формуванні ефективної регуляторної політики в органічному секторі, та її подальшій адаптації до законодавства ЄС.
У своєму зверненні Віктор Шуткевич відзначив позитивний розвиток органічного сектору, який зберігається навіть в умовах складних викликів. Він наголосив на необхідності сталої підтримки малих та середніх підприємств галузі задля збереження та зміцнення позицій органічного сектору. Пан Віктор підкреслив готовність Швейцарії й надалі надавати допомогу органічному сектору України та окреслив подальші кроки у цьому напрямку.
Модератором засідання виступив Ігор Кравченко, місцевий керівник програми QFTP, який координував обговорення ідей для плану діяльності органічного компонента QFTP.
Ідеї щодо майбутньої діяльності програми були запропоновані під час чотирьох тематичних панелей, які проводили досвідчені представники органічного сектору:
- регуляторна політика та євроінтеграція — Катерина Шор, менеджерка проєктів Інформаційного центру «Зелене досьє»;
- розвиток внутрішнього ринку — Олена Дейнеко, голова правління громадської спілки «Органічна ініціатива»;
- підтримка малих та середніх підприємств та бізнес середовища — Сергій Галашевський, директор органу сертифікації «Органік Стандарт»;
- сприяння експорту — Олексій Грушецький, заступник директора з просування експорту державної установи «Офіс з розвитку підприємництва та експорту».
Тобіас Айзенрінг, керівник програми (FiBL, Швейцарія), підбив підсумки засідання, подякувавши Швейцарії за підтримку та всім стейкхолдерам за їхню відданість у розвитку органічного сектору. Також він окреслив наступні кроки програми та підтвердив її готовність надавати сектору гнучку й постійну підтримку протягом року.
Швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) фінансується Швейцарією та впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, (Швейцарія) у партнерстві з SAFOSO AG (Швейцарія).