Чергова перемога сирної галузі — українські сири отримали нагороди на World Cheese Awards

World Cheese Awards (надалі WCA) — наймасштабніший сирний конкурс у світі. Він проходить з 1988 року в різних країнах світу: і цього року це була 35-та, ювілейна подія, що відбулася 27-28 жовтня у місті Тронхейм, Норвегія. Ще у 2022-му році конкурс було заплановано провести в Україні. Але допоки триває російське вторгнення — проведення WCA в Україні відтерміновано.

Цьогоріч на міжнародному конкурсі вдруге взяли участь сири з України, і цього року це було 23 сирних конкурсанти від виробників із різних куточків країни. Це стало можливим завдяки Ardis Group та їх департаменту ProCheese — офіційним представникам України на WCA, за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (Quality FOOD Trade Program), а також фонду WNISEF.

Як результат — вже вдруге 13 українських сирів отримали різноманітні нагороди, а два з них — відзнаку Gold.

«Вже другий рік поспіль українські сири завойовують серця світової сирної спільноти. 13 нагород — чудовий результат на такому масштабному конкурсі. Щиро вітаю всіх учасників та переможців. Ви допомагаєте світу відкрити Україну як країну сміливих та професійних людей», — наголосила Оксана Чернова, сирна експертка ProCheese, суддя від України на World Cheese Awards.

Bronze нагороду отримали:

 • «Lel’», Кіровоградщина — копчена моцарела;
 • «Zinka», Київщина — «Гауда з паприкою», «Напівтвердий сир cередньої зрілості», а також сир із білою пліснявою по типу «Камамбер» із козиного молока;
 • «Сироман», Київщина — сир із білою пліснявою з козиного молока та з додаванням буряка «Софія».

Silver нагороду отримали:

 • «Гарбузовий рай», Львівщина — свіжий витриманий сир «Говерла» та сир із білою пліснявою «Лісова пісня»;
 • «Мукко», Львівщина — витриманий сир «Старий Стрий з кавою», напівтвердий сир «Мукко» з трюфелем;
 • «Zinka», Київщина — твердий витриманий «Український»;
 • «Джерсей», Львівщина — сир «Массімо» з митою скоринкою.

Gold нагороду отримали:

 • «Станіславська Сироварня», Івано-Франківщина — козиний напівтвердий сир «Мотря»;
 • «Zinka», Київщина — витриманий козиний сир «Твердий з пажитником».

З переліком усіх українських сирів-учасників можна ознайомитися у Сирному гайді 2023 за посиланням.

Відеоогляд про те, як українські сири були представлені на World Cheese Awards 2023 можна переглянути за посиланням.

Щоб оглянути всі інсайти та виклики, які відбулися під час конкурсу, 10.11.2023 в Києві відбулася пресконференція на тему: «Чергова перемога сирної галузі — українські сири отримали нагороди на World Cheese Awards».

Спікерами пресконференції були:

 • Оксана Чернова — суддя World Cheese Awards, сирна експертка ProCheese, Ardis Group;
 • Ірина Висоцька — координаторка компонента «Молочний сектор» швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (Quality Food Trade Program);
 • Віталій Бігдай — директор програми розвитку МСП фонду WNISEF;
 • Віта Олійник — заступниця голови господарства, ТМ Zinka, володарка пʼяти нагород, серед них — одна Gold;
 • Соломія Братах — співзасновниця сироварні «Гарбузовий рай», володарка двох нагород Silver;
 • Кристабель Кернс — операційна та маркетинг директорка Guild of Fine Food, World Cheese Awards (онлайн);
 • Андреас Левстад Транойкой — проєктний менеджер Норвезько-Української Торгової Палати;
 • Наталія Кагадій — директорка департаменту ProCheese, Ardis Group.

«Більше п’яти років ми займаємося відбудовою партнерських відносин у світовій молочній екосистемі, щоб мати змогу гідно презентувати українські сири на світовій арені», — зазначила модераторка пресконференції, директорка департаменту ProCheese, Ardis Group Наталія Кагадій.

Вона підкреслила, що одна з головних цілей компанії — презентувати всьому світу сири українських виробників та розповідати про українські підприємства та їхні можливості.

Під час організації участі України в конкурсі, на українську сторону чекало чимало викликів. Завдяки підтримці Норвезько-української комерційної палати та сприянню Держпродспоживслужби України, українські сири все ж допустили до участі у найбільшому міжнародному конкурсі.

Перша спікерка пресконференції, Кристабель Кернс, операційна та маркетинг директорка Guild of Fine Food, що є організаторами World Cheese Awards, поділилась, що цьогоріч українські сировари були представлені менше ніж минулого року, проте кількість наших нагород зросла до 54%. Вона також зазначила, що це просто фантастичне досягнення.

Координаторка компонента «Молочний сектор» швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) Ірина Висоцька зазначила, що попри усі ризики, пов’язані з війною та продовольчою безпекою, якість молока в Україні підвищується, що є важливою передумовою для участі у міжнародному конкурсі такого масштабу. Кожна подібна перемога є чудовим стартом до найвищої цілі — розвитку експортного потенціалу малих та середніх підприємств України. Ірина також наголосила, що такі конкурси розвивають молочний сектор та формують запит на якісний продукт у споживача.

У межах QFTP Швейцарія вже другий рік поспіль надає підтримку для участі українських сирів на World Cheese Awards. Серед цілей QFTP є підвищення торговельного потенціалу української продукції і покращення доступу до внутрішнього та експортного ринків для малих і середніх підприємств шляхом підвищення якості продукції, створення доданої вартості, а також розвитку потенціалу надавачів послуг у молочному секторі.

Щирі вітання всім переможцям та учасникам від України, які продемонстрували найвищий рівень своєї сирної майстерності і достойно представили нашу країну на міжнародній арені! World Cheese Awards впевнився у тому, що freedom tastes great!