Експерти QFTP постійно надають всебічну підтримку Сектору оцінки ризиків в структурі Держпродспоживслужби, допомагаючи їй інтегрувати ризик-орієнтовані концепції у процедури управління ризиками, а Сектору стати національним центром компетентностей з питань оцінки ризиків. Зокрема було надано технічну підтримку у розробці стандартної операційної процедури Держпродспоживслужби щодо загального підходу до проведення оцінки ризиків у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності харчових продуктів та кормів (далі – СОП з оцінки ризиків), мета якої запровадити структурований та систематизований підхід, який повинен бути застосований для організації та проведення науково-обґрунтованої оцінки ризиків відповідно до вимог національного та міжнародного законодавства. СОП з оцінки ризиків містить детальну інформацію щодо кроків оцінки ризику з урахуванням структури Держпродспоживслужби, визначає підходи щодо внутрішньої взаємодії між учасниками процесу аналізу ризиків та встановлює вимоги і підходи до планування, проведення оцінки ризиків, оформлення звітів про результати діяльності.

24 січня 2023 року відбувся онлайн семінар для науково-дослідних інститутів Держпродспоживслужби та профільних наукових організацій, з якими підписані Меморандуми про співпрацю в частині оцінки ризиків, під час якого науковцям було представлено мету, структуру затвердженого СОП з оцінки ризиків та зокрема процедури відбору експертів і створення наукових експертних груп з оцінки ризиків (НЕГОР), бази даних експертів (БДЕ) та мережі наукових організацій (МНО) для цілей науково-обґрунтованої оцінки ризиків. Даний захід був проведений Сектором оцінки ризиків Держпродспоживслужби за підтримки Проєкту ЄС EU4SaferFood та QFTP.

Манон Шуперс, директор SAFOSO AG та міжнародний експерт QFTP у своєму вітальному слові до учасників семінару зауважила:

«Оцінка ризику стала важливим інструментом для компетентних органів з безпечності харчових продуктів і кормів та здоров’я тварин у всьому світі з метою підтримки процесу управління ризиками. Зі збільшенням спектру небезпек для здоров’я тварин і споживачів та зменшенням ресурсів, доступних для боротьби з усіма небезпеками, оцінка ризику відіграє важливу роль у визначенні того, як наявні ресурси можна використати найбільш ефективним способом.

В Україні роль Сектору оцінки ризиків Держпродспоживслужби полягає у координації проведення оцінок ризиків у сферах здоров’я тварин, безпечності харчових продуктів та кормів. Сектор оцінки ризиків має опиратися на ефективну та тісну співпрацю з науковими експертами, щоб довести, що оцінки ризиків враховуватимуть найсучасніші знання та досвід.

Оцінка ризиків повинна здійснюватися за чітко визначеними кроками та процедурами, щоб переконатися, що результати є достовірними та надійними, тому QFTP надала експертну підтримку Сектору оцінки ризиків у визначенні стандартних операційних процедур, які допомагатимуть організації, координації та проведенню майбутніх оцінок ризиків.  

Внесок наукових експертів для успішного впровадження оцінки ризиків в Україні є надзвичайно важливий. Оцінка ризику, як правило, повинна брати до уваги широкий спектр різних тем: занесення та шляхи поширення хвороби, вплив від інфікування та поширення хвороби, відповідні заходи профілактики та контролю, діагностика, практика виробництва тощо, тому необхідна співпраця різних експертів і саме науковці є тими, хто має ці знання та досвід. Своїм внеском в оцінку ризиків науковці можуть зробити прямий внесок у вдосконалення та оптимізацію заходів з управління ризиками, які впроваджує Держпродспоживслужба, допомогти якнайкраще використати обмежені ресурси, сприяти збереженню і покращенню здоров’я тварин та безпечності харчових продуктів в Україні. Крім того, в рамках такої співпраці науковці матимуть можливість співпрацювати з експертами з інших галузей та отримають неймовірно цікаву інформацію про інші сфери знань. Об’єднавши всіх необхідних експертів — це все одно, що складати головоломку, де кожна деталь важлива, якщо ми хочемо завершити головоломку, тому я сподіваюся, що Сектор оцінки ризиків може розраховувати на вашу співпрацю та внесок».

Учасники семінару відмітили високу актуальність діяльності з оцінки ризиків в Держпродспоживслужбі та висловили зацікавленість у подальшій співпраці. Експерти QFTP і надалі надаватимуть технічну допомогу у розбудові діяльності з оцінки ризиків в Україні.