Вебінар «Контроль процесу крафтового сироваріння»

Більшість бізнесів нашої держави зараз гостро відчувають вплив російської агресії: зниження купівельної спроможності, небезпечні умови для роботи або ж взагалі їх відсутність та багато інших негараздів. Виробники сиру — не виняток. 

Великі гравці молочного ринку не можуть бути осторонь та роблять все можливе для відновлення та розвитку сирної галузі України. Саме тому в ProCheese Академії від Ardis Group запустили благодійний проєкт: безкоштовне навчання для виробників сиру, курс «Теорія професійного сироваріння» в партнерстві з британською Academy of Cheese. 

Навчання пройде онлайн та допоможе вам вдосконалити ваше виробництво та продукцію. Викладач — відомий європейський сировар та експерт. Більше деталей за посиланням: https://procheese.ua/sirovarinnya-webinar/

День 1. Контроль процесу крафтового сироваріння

Пол Томас, Технічний консультант із молочних продуктів, експерт з гігієни та інструктор із сироваріння, доступно розповість про складну хімію молочних продуктів. На вебінарі розглянемо:

контроль процесу для забезпечення якості та зменшення мінливості продукції;

моніторинг розвитку кислотності по відношенню до дренажу;

моніторинг коагуляційних властивостей для оптимізації управління процесом.

Давайте виводити сирну галузь на новий якісний рівень разом! 

Для довідки: ProCheese Академія — перша в Україні сирна Академія від імпортера та виробника сиру Ardis Group, що готує сертифікованих сирних професіоналів — чизмонгерів та сирних сомельє. Уже 3 роки проводять навчання онлайн та офлайн для тих, хто бажає здобути сирну професію або поглибити свої знання. Проєкт проводиться за підтримки Швейцарії в рамках Quality FOOD Trade Program.

Дата

14 Вер 2022
Термін дії закінчився!

Час

All Day

Розташування

ZOOM
ZOOM

Організатор

Ardis Group

Інші організатори

Швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України»
Цей сайт розроблено в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що фінансується Швейцарією та впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія)». © Всі права захищені