23 травня 2023 р. в онлайн форматі відбувся вебінар для фахівців лабораторій «Участь у міжлабораторних раундах професійного тестування як важлива складова забезпечення якості лабораторних досліджень в межах Програми контролю сирого молока» із залученням міжнародного провайдера QSE GmbH (Німеччина). У заході взяли участь 90  фахівців – більшість з яких представники державних лабораторій Державної служби України з питань безпечності та захисту споживачів регіонального та місцевого рівнів (міжрайонні та районні), а також представники територіальних органів та центрального апарату Держпродспоживслужби.

Мета вебінару полягала у підвищенні рівня знань лабораторних фахівців щодо законодавчих аспектів здійснення лабораторного контролю сирого молока та підтвердження їх компетентності за цим напрямом через аналіз результатів участі лабораторій у міжнародних міжлабораторних раундах професійного тестування на визначення кількості соматичних клітин, загального бактеріологічного забруднення та інгібіторів у сирому молоці, обговорення можливих причин отримання невідповідних результатів, корегувальних дій, рекомендації щодо майбутніх удосконалень.

Ольга Семенчук, заступник Директора департаменту – начальник управління безпечності харчових продуктів та кормів Держпродспоживслужби, під час вітального слова нагадала історію запровадження Програми контролю сирого молока на базі ІТ-платформи «Молочний Модуль». Розповіла про те, що на сьогоднішній день Програма контролю сирого молока реалізується по всій Україні. Так, у 2022 році дослідження були проведені у 36 уповноважених лабораторіях Держпродспоживслужби регіонального та міжрайонного рівнів у 20 областях України за показниками регламентованими  законодавством. У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану державні лабораторії Держпродспоживслужби втратили можливістю довести свою компетентність через участь у міжнародних міжлабораторних порівняльних випробуваннях від офіційного провайдера, з ряду причин (порушення логістики, скрутне фінансове становище). Проте завдяки зусиллям швейцарсько-української програми  QFTP  вдалося забезпечити участь лабораторій – учасниць програми контролю сирого молока у міжлабораторних раундах, організованих відомими міжнародними провайдерами.  Один із яких – QSE (Німеччина), що бере участь у сьогоднішньому заході. За що подякувала  команді QFTP.

Марко Ді Нарді, головний міжнародний експерт, SAFOSO AG зробив невеликий нарис по лабораторному компоненту. Увага до лабораторій була прикута ще з попереднього Проєкту з безпечності молока, який реалізовувався за підтримки Швейцарії. Після оцінки лабораторій України вдалось закупити обладнання для лабораторій в пілотних областях, допомогти уніфікувати методи дослідження. Робота по розширенню мережі лабораторій, які можуть брати участь у програмі контролю сирого молока, продовжувалася і протягом І фази програми  QFTP. Наступна фаза програми почнеться у липні і буде тривати три роки. До професійних раундів тестування QFTP ставиться досить серйозно і розуміє, що Програма контролю сирого молока не може існувати без потужної лабораторної мережі, тому QFTP і надалі буде підтримувати цю діяльність в такі важкі для України часи. Також  Марко Ді Нарді подякував представникам німецької компанії, яка допомагала із реалізацією програм професійного тестування для лабораторій України та побажав усім учасникам інформативного насиченого дня.

Ірина Висоцька, координаторка компонента «Молочний сектор», QFTP, приєдналась до вітань учасників вебінару та наголосила, що до цього заходу команда  QFTP пройшла складний шлях, організувавши 3 міжнародні раунди професійного тестування із міжнародними провайдерами, але найбільше рада за всіх учасників, що вони мають змогу одержати міжнародний досвід участі у таких програмах перевірки кваліфікації, оскільки ми всі прагнемо до одного результату – якомога якісніших результатів лабораторних досліджень, які були б корисні для операторів ринку молока та молочних продуктів.

Ірина Висоцька зосередилася в своїй презентації на двох аспектах: законодавчих, оскільки кожен учасник Програми контролю сирого молока повинен розуміти законодавчі рамки її впровадження, та на інтерпретації результатів лабораторних досліджень відповідно до встановлених вимог.

Ліза Кранц, координатор та завідувач підрозділу програм професійного тестування QSE, ознайомила учасників вебінару із процесом підготовки зразків для програм професійного тестування, їх контролем на такі показники як гомогенність та стабільність, важливість участі лабораторій у раундах перевірки кваліфікації, а також розповіла про результати участі українських лабораторій у  раундах професійного тестування щодо кількості соматичних клітин та інгібіторів, організованих їхньою компанією, про найбільш часті причини отримання невідповідних результатів лабораторіями при проведенні досліджень на ці показники за використання різних методів.

Тетяна Гаркавенко, головна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP, наголосила на важливості участі лабораторій у міжлабораторних раундах професійного тестування, на перевагах, які отримує лабораторія за участі у таких раундах та на вимогах законодавства, пов’язаних із цим питанням. Також доповіла про участь лабораторій – учасниць програми контролю сирого молока у раундах професійного тестування щодо кількості соматичних клітин та загального бактеріологічного забруднення, провайдером яких виступала Хорватська референс-лабораторія.

Також Тетяна Гаркавенко презентувала результати опитування учасників заходу, яке було проведено перед вебінаром, щодо розуміння основних причин отримання невідповідних результатів за участі у міжлабораторних раундах професійного тестування.

Під час сесій дискусійного раунду всі учасники вебінару мали можливість обговорити результати опитування та висловити свої припущення щодо можливих причин отримання невідповідних результатів. А також надати пропозиції щодо удосконалення роботи лабораторій, які беруть участь у програмі контролю сирого молока. Надійшли наступні пропозиції: організувати практичний тренінг щодо методів лабораторних досліджень сирого молока, особливо щодо визначення кількості соматичних клітин  референтним методом та створити вузькоспеціалізовану лабораторію – Національну референс-лабораторію по молоку, яка була б методично-навчальним центром для інших лабораторій України за цим напрямом.

На завершення вебінару Марко Ді Нарді підсумував найважливіші аспекти, озвучені усіма доповідачами, ще раз наголосивши на необхідності участі в раундах професійного тестування як важливої складової забезпечення якості лабораторних досліджень.

Презентації спікерів заходу можна проглянути за посиланням у розділі «Програма контролю сирого молока» на вебсайті QFTP.