12 серпня у рамках 32 Міжнародної агропромислової виставки «Агро-2020» відбувся всеукраїнський форум «Безпечність молока: національна політика та регіональні ініціативи». Захід був організований під патронатом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України у співпраці з Держпродспоживслужбою України та швейцарсько-українською програмою «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

На всеукраїнський форум зареєструвалися та мали можливість приєднатися до онлайн-трансляції понад 130 учасників: 27 представників районних та обласних державних адміністрацій, 59 фахівців територіальних органів, державних лікарень ветеринарної медицини, міжрайонних та регіональних лабораторій Держпроспоживслужби з 19 областей, понад 50 представників виробників та переробників молока, галузевих асоціацій та експертів.

Метою форуму було сфокусувати увагу на нових вимогах до безпечності молока, його виробництва та введення в обіг як харчового продукту, а також на тих викликах, що супроводжують процес імплементації гармонізованого до європейських норм законодавства та вимагають відповідних змін.

З вітальним словом виступив Микола Мороз, Генеральний директор директорату безпечності харчових продуктів Мінекономіки:

«Розробка наказу про затвердження вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів, супроводжувалася інтенсивними та цікавими дискусіями. Пройшов понад рік, як наказ був прийнятий та вступив в дію, і наразі ми відстежуємо його вплив на учасників ринку. Хвилювання більшості операторів ринку, я сподіваюся, були марними. Ми можемо працювати та переходити до вищої планки, до безпечної та кращої продукції, яка безумовно починається із заготівлі сировини. При Мінекономіки створена робоча група, яка здійснює моніторинг ситуації, що відбувається на ринку. До неї залучено багато учасників, ті хто безпосередньо працюють на ринку і які напрацьовують свої пропозиції стосовно ймовірних подальших внесень змін в національне законодавство».

Борис Кобаль, директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби наголосив:

«Сьогодення диктує, що питання щодо якості та безпечності молочної продукції є дуже важливими, актуальними та вкрай необхідними, як для виробників, так і для споживачів в Україні та поза її межами. Ті Пілотні проєкти,які впроваджуються в деяких областях України показують, що сьогодні й бізнес підтримує питання по контролю сировини. Сьогоднішня зустріч підкреслює важливість усіх розпочатих робіт, а також тих, що продовжуються. Ці результати необхідні й для бізнесу, і для Держпродспоживслужби».

Ігор Кравченко, місцевий керівник, швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України” зауважив:

«Однією з цілей нашої програми – допомогти створити такі умови, щоб запрацювала національна система моніторингу якості та безпечності сирого молока, наші споживачі повинні бути впевнені, що споживають безпечне молоко. Це є важливою передумовою для розвитку торгівлі як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку».

Важливість впровадження змін та нових підходів вимагає акумуляції зусиль операторів ринку та компетентних органів.

Віталій Башинський, Голова Громадської Ради при Держпродспоживслужбі під час свого виступу зазначив:

«Еволюція в системі виробництва сирого товарного молока та молочних продуктів в Україні відбувалася дуже повільно. З іншого боку Україна експортує молочні продукти до Європейського Союзу, де діють дуже жорсткі вимоги. Тому вислів, що Україна не здатна робити якісну продукцію, не є темою сьогоднішньої дискусії. Втім маємо цілий ряд проблем, проаналізувавши які, ми в рамках робочої групи розробили стратегічний документ. Державницька стратегія зокрема має включати постійний моніторинг сировини та настанови з покращення».

«Впровадження змін вимагає виваженого підходу, на що і покликана реалізація пілотного проєкту «Програма контролю сирого молока» – зауважила Ірина Висоцька, координатор компоненту «Молочний сектор», швейцарсько-української програми “Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України” та розповіла про цілі та моделі його реалізації. Детальніше про впровадження пілотного проєкту в Полтавській області розповів Ярослав Валявський, в. о начальника Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Також під час заходу були представлені регіональні ініціативи в Чернівецькій області, що спрямовані на підвищення якості та безпечності молока, що виробляється на первинному рівні,  контролю його подальшої переробки та реалізації кінцевому споживачу. Так, Любов Штефуряк, начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області розповіла про проєкт “Безпечне молоко – дітям Буковини” та роль компетентного органу в його реалізації.

На завершення форуму всі бажаючі мали змогу адресувати спікерам свої запитання у онлайн-чаті.

Даний захід проводився за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org.