6 вересня 2023 відбувся онлайн-тренінг на тему «Проведення заходів державного нагляду (контролю) стосовно дотримання операторами вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» із виступами експертів Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, QFTP та Органік Стандарт. Тренінг, який відвідало близько 200 учасників, було проведено з метою навчання фахівців Держпродспоживслужби щодо законодавства України у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

У своєму вітальному слові Людмила Хомічак, заступник директора департаменту — начальник управління з питань продовольчої безпеки та підакцизної продукції Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів, Мінагрополітики, зазначила про важливість даного навчання, оскільки саме від професійного контролю в органічному секторі буде залежати імідж України як добропорядного постачальника органічної продукції. Підготовлені фахівці зможуть також брати участь у спільній роботі щодо  удосконалення нормативно-правової бази, а саме в сфері здійснення нагляду (контролю), за основу якої взято органічне законодавство ЄС.

Анна Єрмак, начальник відділу органічного виробництва управління безпечності харчових продуктів та кормів Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби, у своєму вітальному слові наголосила, що правильний державний контроль компетентним органом та ефективність його здійснення є запорукою не тільки гарантування безпечності та якості продукції, а й покращення та збільшення попиту на органічні продукти серед споживачів.

Координаторка органічного компонента швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) Наталія Прокопчук зазначила, що в наступні 3 роки Програма QFTP буде допомагати Мінагрополітики та Держпродспоживслужбі у адаптації українського органічного законодавства до органічного законодавства ЄС та його впровадженні. Важливим аспектом в цій роботі є налагодження державного нагляду (контролю), тому цим тренінгом ми сподіваємося зробити свій внесок для того, щоб ця система запрацювала, а разом з ним — все органічне законодавство України».

Під час онлайн-тренінгу Анна Єрмак також детально розповіла про повноваження Держпродспоживслужби під час проведення планових та позапланових заходів, таких, як перевірки діяльності органів сертифікації та вибіркової перевірки діяльності операторів.

Ознайомив учасників з нормативно-правовими актами щодо органічного законодавства України головний експерт органічного компоненту QFTP Юрій Оглашенний. Він також розгорнуто розповів про:

  • порядок визначення періодичності здійснення планових заходів державного контролю відповідності діяльності операторів (потужностей) вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції та критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від її провадження,
  • перелік питань акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) стосовно додержання операторами вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Василь Шукалович, провідний фахівець із сертифікації органу сертифікації «Органік Стандарт», ознайомив із системою сертифікації операторів ринку та  детально розповів про практичні аспекти проведення інспекцій / перевірок операторів органічного сектору.

Цей тренінг було організовано на запит Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Міністерства аграрної політики та продовольства України у партнерстві з органом сертифікації «Органік Стандарт» за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

Для ознайомлення: