Органічна продукція — курс на експорт!

Органічний напрямок в Україні, як і світові тенденції споживання органічної продукції, щороку набирає все більших обертів. А міжнародна торгівля є одним із основних рушіїв розвитку даної галузі. У 2018 році загальний обсяг світового органічного ринку сягнув 97 млрд. євро (близько 105 млрд. доларів США).

Україна вважається одним із найважливіших постачальників органічної агросировини та продукції її переробки в країни ЄС, а географія експорту органічної продукції made in Ukraine досить різноманітна. Такі країни, як Нідерланди, Швейцарія, Німеччина, Франція, Великобританія, Італія, Литва, Австрія, Польща, США, Канада, Ізраїль, ОАЕ та багато інших, купують українську органічну продукцію.

Для того, щоб краще розібратися зі специфікою саме органічного експорту, пропоную звернути увагу на нижче наведені рекомендації з посиланнями на корисні ресурси:

1. Український ринок — органічне законодавство та сертифікація

Якщо ти виробник органічної продукції з експортними амбіціями або тільки думаєш розпочати міжнародну торгівлю — перш за все тобі варто ознайомитися з вітчизняним законодавством у цій сфері:

Він регулює відносини у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, що виробляється, перебуває в обігу, ввозиться на митну територію України або вивозиться з неї в митному режимі експорту.

Даний закон не поширюється на виробництво та обіг продукції, призначеної для власного споживання, парфумерно-косметичної продукції та лікарських засобів, продукцію мисливства та рибальства, вилучену із природного середовища.

Дана постанова визначає детальні правила: рослинництва, тваринництва (у тому числі, специфічні вимоги до органічного птахівництва та бджільництва), грибівництва, аквакультури, виробництва морських водоростей, харчових продуктів та кормів, заготівлі органічних об’єктів рослинного світу.

Вона встановлює особливості застосування винятків, ведення паралельного та одночасного виробництва, зберігання, перевезення та маркування окремих видів органічної продукції.

Весь перелік підзаконних нормативно-правових актів у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції можна знайти на сторінці 28 Методичних рекомендацій.

2. Міжнародні ринки органічної продукції

Перші кроки до успішного експорту складаються як із внутрішнього аналізу готовності компанії до міжнародної діяльності, так і з досліджень іноземних ринків, на яких компанія буде реалізовувати свої товари та послуги.

В аналізі міжнародного органік-середовища, крім пошуку інформації в Google, твоїми помічниками стануть такі, переважно англомовні, портали:

7 оглядів органічних ринків від мене, що стануть тобі у нагоді:

 1. Як знайти своє місце в глобальній органічній торгівлі? (США,Канада,Китай,ОАЕ)
 2. Куди рухається та чи має шанси органічне агровиробництво в Україні?
 3. Торгівля українською органічною продукцією зі США та Канадою
 4. Експорт органіки в США та Канаду: можливості, обмеження та виклики для виробника
 5. Органічний ринок Данії та Швеції: як експортувати та що мати на увазі виробникам?
 6. Відкрити Китай для органіки: що потрібно знати та яку продукцію експортувати
 7. Онлайн-трансляція «Органічний експорт в Китай»

3. Міжнародне законодавство, що регулює імпорт органічної продукції

Зрозумівши вимоги українського законодавства та попередньо ознайомившись із міжнародними ринками органічної продукції, час ознайомитись із вимогами інших країн до імпортованої органічної продукції, походженням з України. Часто таку інформацію можна знайти на урядових порталах країн імпортерів, у розділі «Міжнародна торгівля», але й нижче наведені посилання можуть стати твоїми постійними помічниками:

 • Корисним джерелом для ознайомлення з тарифними й нетарифними бар’єрами, а також переліком нормативних документів у різних країнах стане платформа Global Trade Helpdesk

Global Trade Helpdesk (GTH) спрощує маркетингові дослідження для компаній та надає доступну і повну інформацію, починаючи з торгових формальностей, актуальних для експортера, і закінчуючи інформацією про доступ на ринок і діловими контактами на ринку збуту. Окрім англомовної, сайт також має російськомовну версію.

По кожній країні ви знайдете інформацію про:

 • обов’язкові органічні стандарти та маркування;
 • важливі добровільні органічні стандарти та маркування;
 • затверджені органи сертифікації / контролюючі органи;
 • вимоги до імпорту;
 • додаткову інформацію.

Кожна вкладка по країні містить короткий підсумок, а також список посилань на відповідні веб-сторінки, де ви можете отримати додаткову інформацію. Посилання на оригінальні документи надаються, якщо вони доступні, для полегшення детального аналізу.

 • Якщо ви точно вирішили, що саме ринок ЄС є першою сходинкою для початку вашої міжнародної органічної експансії, практичний досвід українських фахівців з органічної торгівлі та сертифікації буде вам у нагоді:

1)  Практичний довідник органічного експортера до ЄС  випуск 2 – Дідух М.М, Махновець М.О.

2)  Практичний довідник органічного експортера до ЄС  випуск 2 (оновлений) – Галашевский С.О., Галашевська Ю.А., Білич А.В.

Два випуски довідників містять інформацію про законодавство ЄС щодо:

 • імпорту органічної продукції, походженням з України;
 • схеми та рекомендації щодо експорту органічної продукції до країн ЄС;
 • особливості експорту органічної продукції до країн ЄС різними видами транспорту.

Також у додатках наведено перелік документів ЄС, які регулюють процедуру імпорту органічної продукції, допоміжний словник експортера органічної продукції, переклад сертифікату інспекції для імпорту продуктів з органічного виробництва в ЄС, переклад настанов щодо додаткових офіційних перевірок органічних продуктів, що імпортуються в ЄС з України та інших країн. Крім цього, в кінці довідників, ви знайдете корисні посилання до самостійного опрацювання.

УВАГА: У зв’язку зі змінами в нормативних документах та різною імплементацією їх країнами-членами ЄС, рекомендується заздалегідь узгодити з вашим органом сертифікації деякі з ваших експортних операцій.

ПРИМІТКА: Слід також пам’ятати, що більшість країн мають свої державні або приватні органічні стандарти. Тому для того, щоб експортувати свій товар до таких країн, потрібно пройти відповідну сертифікацію (наприклад, EU-Bio (ЄС), USDA NOP (США), COR (Канада), JAS (Японія), Приватний стандарт асоціації BioSuisse (Швейцарія).

Якщо ви досі не сертифіковані згідно органічних стандартів ЄС (EU-Bio) та шукаєте акредитовану компанію, яка здійснює таку сертифікацію, ознайомтеся зі списком за посиланням:

Слідкуйте за оновленнями на порталі OrganicInfo.

OrganicInfo — це інформаційний портал, метою якого є просування органічного виробництва, органічних продуктів харчування та сталого способу життя.

На сайті доступна:

 • інфографіка про органічний ринок у світі та регіональну підтримку в Україні;
 • база знань (законодавство, для практиків, корисні контакти, реєстри, інформація для розповсюдження);

Інструкції щодо органічної сертифікації  за стандартами ЄС доступні  на сайті органа з сертифікації  ТОВ «Органік Стандарт» 

 • Окрім ЄС, українська органічна продукція успішно експортується до країн Північної Америки – США та Канади.

Канада

Легко розібратися із усіма вимогами щодо експорту органічної продукції до Канади можна за допомогою виданого українською мовою Покрокового посібника з експорту органічних товарів до Канади «I CAN Export»

США 

На урядових сайтах США можна знайти окремі розділи, присвячені темі органік:

4. Де шукати покупців?

У період діджиталізації все більше інформації про потенційних іноземних покупців можна знайти, не виходячи зі свого офісу або дому. Ви можете з легкістю представити свій продукт та розпочати ділові перемовини на різних міжнародних торгівельних майданчиках або в соціальних мережах, типу Facebook та LinkedIn, знайти контакти компаній на сайтах асоціацій або міжнародних органічних виставок. Перелік останніх пропоную переглянути на порталі Global Organic Trade.

Ви також можете знайти перелік сертифікованих операторів у тій чи іншій країні на сайтах органів сертифікації.

Перелік NOP сертифікованих компаній (у т.ч. призупинених та відкликаних) можна також знайти на порталі USDA NOP Integrity Database.

ПРИМІТКА: Будьте уважні під час підготовки до експорту. Виконання вимог щодо експорту-імпорту органічних товарів не звільняє вас від виконання загальних українських вимог або вимог тих чи інших країн-імпортерів.

Джерело: Онлайн-платформа «Дія.Бізнес»