16 та 17 лютого відбулися публічні обговорення результатів впровадження програми контролю сирого молока за 2022 рік. Три року тому, 15 лютого 2019 року, Держпродспоживслужбою України було затверджено Концепцію пілотного проєкту з реалізації програми контролю сирого молока на базі ІТ-платформи «Молочний Модуль» (надалі – Програма контролю) в чотирьох областях: Вінницькій, Миколаївські, Полтавській та Харківській.

Правове підґрунтя для подальшого розгортання Програми контролю на національному рівні сформував наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 березня 2019 року № 118 “Про затвердження Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів” (зі змінами) (надалі – наказ Мінагрополітики №118/2019). Андрій Пивоваров, директор Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Мінагрополітики, у своєму виступі подякував усім залученим до процесу розробки нормативно-правового регулювання фахівцям та зауважив, що це важливий крок у наближенні до вимог законодавства Європейського Союзу та зауважив, що подальша імплементація нових вимог не лише створює можливості для українського молочного експорту, а й забезпечує підвищення якості молока та молочних продуктів для внутрішнього споживання.

Ольга Шевченко, т.в.о. Голови Держпродспоживслужби України, підтвердила, що в умовах війни кількість потужностей, що авторизовані для експорту до ЄС продовжує збільшуватися.  Це є результат постійного вдосконалення та зусиль всіх сторін в імплементації нових вимог. Продовжується вестися робота з вдосконалення «Молочного Модуля», з урахуванням побажань його безпосередніх користувачів. «Варто відмітити флагманську роль перших пілотних областей, плідну співпрацю з Мінагрополітики в адаптації європейського законодавства та постійну підтримку процесу з боку швейцарсько-української програми QFTP», – підкреслила Ольга Шевченко.

Учасників заходу привітали місцевий керівник швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (надалі – QFTP) Ігор Кравченко та головний міжнародний експерт компонента «Молочний сектор» QFTP Марко Ді Нарді (SAFOSO AG, Швейцарія).

Микола Білоус, заступник Директора департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини – начальник управління державного контролю та обліку операторів ринку Держпродспоживслужби України, представив ключові результати та досягнення Програми контролю в розрізі областей. Так, у 2022 році за 536 операторами ринку було належним чином зареєстровано, збережено та відправлено до лабораторії акти про відбір зразків. Дослідження були проведені у 36 уповноважених лабораторіях Держпродспоживслужби регіонального (18) та міжрайонного рівнів (18) у 20 областях України за показниками регламентованими  статтею 40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» з визначеною наказом Мінагрополітики №118/2019 періодичністю, а саме:

  • загальне бактеріологічне забруднення (ЗБЗ) – кількість мікроорганізмів (КУО) в 1 мл за температури 30 °С – щонайменше двічі на місяць;
  • кількість соматичних клітин (КСК) в 1 мл молока – щонайменше один раз на місяць.

Ірина Висоцька, координаторка компонента «Молочний сектор» QFTP, у своєму виступі наголосила на законодавчих змінах у молочному секторі та їхню подальшу інтеграцію в алгоритм впровадження Програми контролю, а також представила аналіз кількісних результатів лабораторних досліджень зразків сирого молока. Так, частка досліджених зразків на показник ЗБЗ, результати яких перевищують допустимі рівні (>500 000 КУО/мл), становить 1,5% від загальної кількості досліджених зразків, а  за показником КСК частка невідповідних зразків (перевищення >500 000 клітин/мл) складає 0,7%.   Втім детальний статистичний аналіз результатів досліджень на базі ІТ-платформи «Молочний Модуль» вказує на те, що якість молока в Україні не є гомогенною, а отже виробникам слід й надалі працювати над вдосконаленням виробничих практик задля забезпечення більш стабільних показників відповідності молока.

Більше детальніше про напрями модернізації та удосконалення «Молочного Модуля» за підтримки Швейцарії розповів Богдан Пустовіт, головний спеціаліст відділу інформаційних технологій Держпродспоживслужби України.

Ольга Семенчук, заступник Директора департаменту – начальник управління безпечності харчових продуктів та кормів Держпродспоживслужби України виступила з презентацією  щодо важливості участі лабораторій Держпродспоживслужби у міжнародних раундах професійного тестування на визначення кількості соматичних клітин та загального бактеріологічного забруднення у сирому молоці.

Головна експертка компонента «Молочний сектор» QFTP Тетяна Гаркавенко представила досвід країн ЄС в функціонуванні національних референс-лабораторій по молоку, їхню роль у реалізації Програми контролю, та більш детальніше зупинилася на прикладах Польщі та Литви за результатами нещодавнього ознайомчого візиту до залучених у цих країнах лабораторій. Ініціатором вивчення досвіду провадження Програми контролю у сусідніх країнах став  Іван Паньків, директор Львівської Аграрної дорадчої служби​, який у своєму виступі сфокусував увагу учасників на важливості щомісячного дослідження молока від індивідуальної корови з метою оцінки продуктивності та управління молочним стадом.

Дводенний захід відбувся у форматі онлайн, що дало змогу долучитися понад 200 учасникам з усієї України. Під час вебінару було також обговорено найкращі практики, засвоєні уроки та визначено подальші кроки по реалізації Дорожньої карти із запровадження Програми контролю.

Запис та презентації доступні на сайті за посиланням у розділі Програма контролю сирого молока. 

Довідково: Програма контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль» запроваджується на виконання Закону України «Про молоко та молочні продукти», Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» відповідно до Дорожньої карти, яка розроблена в межах реалізації швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (Quality FOOD Trade Program, QFTP), що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).