Задля забезпечення продовольчої безпеки в Україні та  покращення доступу до якісних і безпечних молочних продуктів Швейцарія вже третій рік поспіль надає гуманітарну допомогу виробникам молока у найбільш постраждалих областях.  

Станом на січень 2024 року реципієнтами швейцарського гуманітарного проєкту стали 355 господарств з виробництва молока, а саме у Дніпропетровській (26), Донецькій (6), Запорізькій (2), Київській (78), Луганській (0), Миколаївській (12), Одеській (11), Сумській (59), Харківській (64), Херсонській (2) та Чернігівській (95). Загальне поголів’я ВРХ, що утримується у господарствах-одержувачах гуманітарної допомоги, становить понад 350 тис. голів, у тому числі понад 130 тис. голів корів. Перелік всіх господарств-реципієнтів доступний за посиланням

Виробники молока отримали засоби для миття та дезінфекції доїльного обладнання, перед- та післядоїльної  обробки вимені, серветки для гігієни вимені, рукавички, реактиви для виявлення прихованих форм маститів, дезінфектанти для тваринницьких приміщень тощо, що повністю задовольнить тримісячну потребу. Очікується, що така короткострокова підтримка не лише поліпшить доступ фермерів до критичних виробничих засобів, а й сприятиме дотриманню гігієнічних стандартів у первинному виробництві молока. Належна гігієна доїння забезпечує здоров’я та благополуччя тварин і має прямий вплив на безпечність молочних продуктів, а, отже, і на здоров’я споживачів.  

Швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) послідовно підтримує та сприяє розширенню таких гуманітарних ініціатив з надання засобів гігієни для молочних ферм через спеціальну підтримку в межах програмного фонду з екстреного реагування. Так, у межах першої фази програми, що завершилася 30 червня 2023 р., QFTP підтримала надання безкоштовного доступу до ветеринарних та лабораторних послуг для 167 малих та середніх виробників молока.   

У другій фазі QFTP продовжує надавати підтримку надавачам послуг у молочному секторі в реалізації заходів, які сприятимуть відновленню господарств, що утримують корів, у постраждалих від воєнних дій та деокупованих областях.  

 Відбір таких надавачів послуг відбувся за результатами оголошеного конкурсу, переможцями якого стали чотири організації:  ПП «Центр ветеринарного обслуговування», ТОВ «Дейрі Менеджмент Сістем», ПП «Консультаційний центр АВМ 2» та ТОВ «Уманські лабораторії». Очікується, що здійснення консультативної діяльності, надання лабораторних послуг та ветеринарних сервісів обраними надавачами послуг допоможе відновитися після завданих війною збитків та втрат понад 100 виробникам молока.  

Звертаємо увагу, що господарства, які ще не одержували гуманітарну допомогу від Швейцарії за весь період реалізації проєкту, можуть подати такий запит. Цільові області: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська та Чернігівська.  Лише господарства з виробництва молока у Харківській області можуть подавати запити повторно. Реєстраційна форма доступна за посиланням.

Для одержання гуманітарної допомоги зацікавлені виробники молока мають заповнити реєстраційну форму до 19 лютого включно та одержати на вказану ними електронну адресу підтвердження запиту від проєкту.  

Важливою умовою для участі у проєкті є державна реєстрація потужностей з виробництва молока від корів згідно з законодавством. До уваги братимуться запити від заявників, які не здійснюють господарську діяльність на тимчасово окупованих територіях, території РФ чи Республіки Білорусь та не є об’єктом санкцій відповідно до українського законодавства. 

Друга фаза фінансованого Швейцарією проєкту гуманітарної допомоги триватиме до 31 травня 2024 року.  

Нагадуємо, що гуманітарний проєкт реалізується на запит Міністерства аграрної політики та продовольства України у взаємодії з Асоціацією виробників молока України, міжнародним благодійним фондом #SaveUA та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за координації з Посольством Швейцарії в Україні.