Перша фаза швейцарського гуманітарного проєкту, яким було охоплено 233 молочні господарства в Чернігівській, Київській та Сумській областях, добігає кінця. Так, 155 молочнотоварних ферм вже отримали необхідні засоби гігієни для виробництва молока, ще 78 ферм отримають допомогу в листопаді. Проєкт реалізовується на запит Міністерства аграрної політики та продовольства України у взаємодії з Асоціацією виробників молока України (АВМ), міжнародним благодійним фондом #SaveUA та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за координації Посольства Швейцарії в Україні.

«Бюджет гуманітарного проєкту складає майже 100 мільйонів гривень, – зауважує координатор проєктів з економічного розвитку Посольства Швейцарії в Україні Віктор Шуткевич. – Враховуючи, що на старті надання гуманітарної допомоги в трьох деокупованих областях ми також отримували від господарств відмови від потенційної допомоги (переважно з двох причин: ферма зазнала таких втрат через бойові дії, що виробництво молока не є можливим, або фермі вдалося вистояти перед викликами і власники таких господарств побажали переадресувати цю допомогу тим, хто її ще потребує), з’явилася можливість переадресувати ці кошти на іншу область. З цією метою ми здійснили візит до окремих господарств Харківщини, а також мали змогу вивчити унікальний досвід релокації постраждалої ферми у Полтавську область. Проблеми, з якими виробники молока зіштовхуються з кожним наступним днем війни, на жаль, ще матимуть значний довгостроковий вплив на галузь. Тому ми прагнемо якомога швидше надати таку короткострокову підтримку ще 63 молочним господарствам Харківської області з тим, аби молоко вироблялося й надалі відповідно до гігієнічних вимог, залишаючись доступним та якісним харчовим продуктом для споживачів».

Метою гуманітарного проєкту є забезпечення продовольчої безпеки в цілому та зокрема через покращення доступу для населення України до якісних та безпечних молока та молочних продуктів, що виробляються в Україні. Важливою передумовою для цього є забезпечення належної гігієни виробництва та зберігання молока, а також здоров’я тварин.

Швейцарія надає всіляку підтримку постраждалим українцям, а також сільськогосподарським виробникам, як в рамках низки гуманітарних проєктів, загальний бюджет яких на 2022 рік складає 80 млн швейцарських франків, так і в рамках приватних ініціатив швейцарців та професійної спільноти. Програма QFTP, що продовжує свою діяльність в Україні в рамках Плану екстреного реагування, стала своєрідним містком між двома країнами у впровадженні гуманітарних проєктів та благодійних ініціатив. Так, за координації Швейцарського федерального відомства з безпечності харчових продуктів та ветеринарії, консалтинговій компанії SAFOSO AG та партнерів (Dr. E. Graeub AG, G. Leclerc Transport AG, Scienceindustries, PostLogistics AG, Swiss veterinary association) було організовано збір ветеринарних препаратів, кормів та інших товарів для тварин (разом 19 палет) для підтримки тваринництва та захисту здоров’я тварин у регіонах, які постраждали під час ведення бойових дій, а також триває благодійний проєкт з підтримки сімейних ферм в Україні: https://www.graeub.com/de/livisto/animalplus/familyd_1.html

Довідково: Гуманітарна допомога надаватиметься  у засобах миття та дезінфекції доїльного обладнання, перед та післядоїльної обробки вимені, серветках для гігієни вимені, рукавичках та реактивах для виявлення прихованих форм маститів, дезінфектантів для тваринницьких приміщень тощо. Переважна більшість товарів закуповуватиметься у локальних постачальників для підтримки вибудованих взаємозв’язків з сільськогосподарськими підприємствами, відновлення їхніх виробничих практик та технологій згідно з рекомендаціями виробника доїльного обладнання. Перелік господарств-реципієнтів у Харківській області станом на 1 листопада включає 63 господарства та доступний за посиланням.