8 червня 2024 року в межах Львівського ярмарку смаку 2024, представники від Посольства Швейцарії, Міністерства аграрної політики та продовольства України та Львівської ОВА відвідали органічне підприємство на Львівщині, ТОВ «Органічний сад», яке отримало  грант для розвитку власного бізнесу в межах державної програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників». 

8 та 9 червня 2024 р. відбувся Львівський ярмарок смаку, метою якого були підтримка малих та середніх виробників органічних сертифікованих продуктів, сироварів та крафтових локальних виробників. В межах події, що була організована Львівською ОВА разом із Львівською міською громадською організацією «Екотерра», спільнотою поціновувачів сиру ProCheese від Ardis Group під патронатом Міністерства аграрної політики та продовольства України та за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP), делегації від Посольства Швейцарії, Мінагрополітики, та Львівської ОВА відвідала органічне господарство ТОВ «Органічний сад», що у Львівській області. 

ТОВ «Органічний сад» є сертифікованим органічним господарством, яке займається органічним виробництвом з 2017 року та веде свою діяльність відповідно до органічного законодавства України та ЄС, та внесено до Державного реєстру операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, який веде Мінагрополітики. 

У складі делегації від Мінагрополітики були Тарас Висоцький, виконуючий обов’язки Міністра аграрної політики та продовольства України, перший заступник Міністра; Людмила Хомічак, заступник директора департаменту – начальник відділу підакцизної продукції Департаменту продовольства Мінагрополітики; та Марина Кислицька, начальник відділу державної політики у сфері органічного виробництва управління з питань продовольчої безпеки та підакцизної продукції Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів. 

Завдяки підтримці Міністерства аграрної політики та продовольства України у 2018-2021 роках в межах програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», компанія отримала 1,25 млн грн для відшкодування вартості посадкового матеріалу (саджанців лохини) та 15 тис. гривень для придбання сортувального обладнання. Також, у межах грантової програми «Власна справа» у 2023 році було отримано 250 тис. грн на придбання обладнання з автоматизації системи зрошення. 

Під час візиту на органічне підприємство Тарас Висоцький зазначив: «Важливо підтримувати органічних виробників, які сприяють розвитку сталого сільського господарства в Україні. Підтримка Міністерства аграрної політики та продовольства України дозволяє таким малим сільгоспвиробникам як Органічний сад розвиватися та забезпечувати робочі місця в сільській місцевості, збільшувати обсяги виробництва, виходити на нові ринки та підтримувати економіку України». 

В межах Комплексних програм підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2016-2020 та 2021-2025 роки господарство отримало 163,6 тис. грн за напрямками: відшкодування вартості сертифікації суб’єктів органічного виробництва, підтримку у вигляді субсидії на одиницю оброблюваних органічних угідь та на відшкодування вартості  придбаних мікробіологічних засобів захисту та добрив для ягідних культур. Також в межах Програми підтримки у 2023 році  господарством  отримано пільговий кредит на суму 500 тис. грн на 5 років з відтермінуванням погашення для придбання посадкового матеріалу та органічних добрив. 

У складі делегації від Львівської ОВА Органічний сад відвідала Тетяна Гетьман, директор департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної військової (державної) адміністрації. Вона прокоментувала: «На таких виробниках, як Органічний сад лежить шалена відповідальність, помилка в органічному виробництві може коштувати   репутації цілої галузі на міжнародному ринку. Тому вкрай важливо прораховувати кожний крок як на етапі впровадження проєкту так і на кожному етапі його масштабування. Органічний сад — це приклад  впровадження правильної стратегії розвитку  органічного бізнесу від самих його початків».   

Органічне господарство «Органічний сад» вирощує органічну лохину на 15 гектарах, де може збирати до 70 тонн органічної лохини на сезон (план на сезон 2024 року). Має власні холодильники для зберігання свіжої ягоди та 2 рефрижератори для швидкої доставки. На господарстві працює 48 осіб (постійних і сезонних), 35 з яких — жінки, що сприяє ґендерному балансу в органічній галузі.  

Від Посольства Швейцарії в Україні підприємство відвідали Андреас Хубер, директор Програми співробітництва та Віктор Шуткевич, заступник директора зі співробітництва Посольства Швейцарії в Україні. Візит підкреслив, що Органічний сад є прикладом успішного органічного підприємства, яке розвивається, збільшує обсяги виробництва та продає свою продукцію на внутрішньому ринку. 

Компанія планує збільшити виробництво та вперше взяти участь як експонент Національного павільйону України на найбільшій міжнародній виставці органічної продукції BIOFACH у 2025 році, що буде організовано державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» та асоціацією «Ягідництво України» під патронатом Міністерства аграрної політики та продовольства України та за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-українських програм «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) та Швейцарської програми сприяння імпорту (SIPPO). 

Органічні підприємства продовжуються виробляти та збувати сертифіковану органічну продукцію як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, зокрема з доданою вартістю, і, таким чином,  допомагати органічному сектору розбудовувати свій потенціал завдяки підтримці на державному та регіональному рівнях у співпраці з міжнародними проєктами та програмами технічної допомоги за підтримки Швейцарії. 

Більше про органічний сектор читайте на сайті Мінагрополітики