10 травня відбулась друга експертна дискусія, під час якої українські та міжнародні експерти обговорили головні тренди молочної галузі у світі та Україні з точки зору європейських фахівців. 

Олександр Антон, генеральний секретар Європейської молочної асоціації (EDA), зазначив, що молоко та молочні продукти були вилучені з «списку обмежень торгівлі» п’яти сусідніх з Україною країн завдяки спільним зусиллям EDA та українського обʼєднання СМПУ. EDA підтримує підхід ЄС до «нульових мит і квот», й зазначив, що український молочний сектор вже є частиною лактосфери ЄС, але подальша інтеграція є обмеженою через потребу щорічного оновлення підходу та логістичні проблеми, зокрема черги вантажівок на кордонах та страйки водіїв. Важливо вже дивитися в майбутнє. Тому нещодавно EDA замовила дослідження молочного ландшафту до 2030 року в ЄС та Україні за двома припущеннями: закінчення війни та довгострокова, повна інтеграція української молочної промисловості до ЄС. Генеральний секретар EDA вже висловив впевненість у позитивних результатах даного дослідження для обох сторін.

За словами Антона, молочний сектор України є висококонкурентоспроможним, а його молочна культура є справжньою з точки зору виробництва, перероблення та споживання молока. Це підтверджується прихильністю міжнародних молочних компаній до країни. Українська молочна промисловість переробляє близько 1/3 з 8 млн тонн молока, що виробляється на рік, та повністю відповідає міжнародним стандартам. Молоко перетворюється на продукти з доданою вартістю, які підходять для міжнародних ринків, зокрема для ринку ЄС.

Юкка Лікітало, генеральний секретар Eucolait презентував поточні глобальні та європейські тенденції ринку молочної продукції. 

У 2020-2023 роках глобальне виробництво молока продовжує зростати, але за прогнозами ЄС зростання уповільниться на – 0,2% на рік. Ціни на молоко залишаються на історично високому рівні, але вже спостерігається тренд на падіння та стабілізацію.  Глобальний експорт молочної продукції в молочному еквівалентні переживає перше падіння світової торгівлі за 2 десятиліття, падіння продовжилося в першому кварталі 2023 року, але у короткостроковій перспективі зниження цін має стимулювати попит.

Найбільшими імпортерами молочної продукції у світі є Китай (22%), Мексика (7%), Індонезія (6%), Алжир (5%), Філіппіни, Велика Британія, Японія (по 4%), країни ЄС-27, США, Саудівська Аравія, Малайзія, Таїланд (по 3%), В’єтнам (2%). Найбільше падіння імпорту за результатами 2022 року спостерігається з Китаю (-15%) та В’єтнаму (-19%). 

Юкка у своїй презентації відмітив, що у порівнянні з 2021 роком, Україна в декілька разів збільшила експорт молочної продукції й тренд продовжує зберігатись, тобто зростати й у 2023 році. За словами Лікітало, Україна має стати частиною Європейського Союзу, хоча процес приєднання може зайняти тривалий час (навіть за наявності політичної волі прискорити), хоча, якщо говорити саме про молочний сектор, то DCFTA і поточне призупинення тарифів є позитивними для майбутньої швидкої інтеграції сектору. Інтеграція в ЄС відкриває нові можливості для експорту до Європи та інших ринків світу.

Про проблеми відносин Польщі та України, а також молочний сектор Польщі розповіла Агнешка Малішевська, яка є віцепрезидентом COGECA та директором Польської молочної палати, що представляє 80% польського ринку молока з обсягом в 14,5 млн тонн, та поділилась інформацією про стан польського молочного сектору.

Польща є 3-м виробником молока в Європейському Союзі та 12-м у світі, з часткою 2% у світовому виробництві молока. У 2022 році згідно з даними Головного статистичного управління Польщі, виробництво становило близько 14 500 млн л. В Польщі працює приблизно 140 молокозаводів. Половина з них невеликі та місцеві виробники. Молочні кооперативи відіграють домінуючу роль у виробництві та переробленні молока. Вони складають майже 70% усіх молокозаводів країни, з часткою 75-80% в закупівлі молока. Польща посідає третє місце після Німеччини та Франції серед країни ЄС за кількістю поголів’я дійних корів (2 037 тис. голів у  грудні 2022 р.) Найбільше Польща виробляє: рідке молоко – 3 720 тис. тонн, вершки – 472 тис. тонн, йогурти – 380 тис. тонн, сири – 511 тис. тонн. 

Також, Ангешка, висловила свою думку про рішення польського уряду заборонити імпорт молочної продукції з України. За її словами, це рішення не було обговорене з молочним сектором та стало несподіванкою. Тому було проведено значну комунікаційну роботу з залученими сторонами, щоб уникнути потенційно небезпечного рішення як для польського молочного сектору, так і взаємовідносин між молочною спільнотою обох країн. Малішевська закликала представників європейського та українського молочного сектору та офіційних осіб зустрітися на міжнародному форумі щодо молочних відносин, який відбудеться восени в Польщі.

Повний відеозапис заходу можна подивитись за цим посиланням

Відзначаємо, що серія заходів проводиться вже другий рік поспіль. Всього заплановано проведення трьох зустрічей. З результатами першої зустрічі можна познайомитись за посиланням.  

Третя експертна дискусія «Можливості для українських виробників-експортерів на міжнародних ринках» відбудеться 24 травня о 14:00, під час якої буде обговорено інструменти просування експорту та фінансової підтримки експортної діяльності бізнесу, перспективи FTA з ЄС та іншими країнами, особливості виходу на нові ринки та представлено огляд потенційних ринків збуту для українських товарів.

________________________

Серія заходів проводиться Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес та аналітичним агентством ІНФАГРО за підтримки Швейцарії в межах швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) в партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).