18 березня в онлайн форматі відбувся вебінар щодо оцінювання результатів пілотного проєкту «Програма контролю сирого молока». Захід був організований у співпраці з Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки),  Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) та швейцарсько-українською програмою «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).

Метою заходу було оцінити прогрес у впровадженні пілотного проєкту, переглянути концепцію з реалізації моделей та сформулювати рекомендації для подальшого впровадження програми контролю сирого молока в областях, які висловили технічну та лабораторну готовність долучитись.

Молочний сектор – у фокусі діяльності Держпродспоживслужби. Компетентний орган активно розвиває доступ до експортних ринків та працює над розбудовою нових підходів до здійснення заходів державного контролю за підтримки Швейцарії. Так, з вітальним словом виступила Владислава Магалецька, Голова Держпродспоживслужби України:

Хочу наголосити, що для Держпродспоживслужби є дуже важливим виконання трьох складових. По перше, це внесення відповідних змін до наказу  Мінагрополітики №118/2019  «Про затвердження Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів», адже він є основою та підґрунтям для реалізації пілотного проєкту. По друге, це тісна співпраця з областями та координація виконання плану заходів з впровадження нових підходів. По третє, це питання діджиталізації: ми хочемо, щоб «Молочний модуль» був легкий в користуванні та відповідав всім очікуванням зацікавлених сторін. Співпраця із регіональними виробниками, фермерами та фахівцями Держпродспоживслужби допоможе зрозуміти, які зміни необхідно внести для ефективної роботи «Молочного модуля». Ми дуже зацікавленні у впровадженні пілотного проєкту у всіх областях України та запевняємо, що зробимо все можливе для його ефективної реалізації.

В рамках вебінару, представники Держпродспоживслужби із Вінницької, Полтавської, Миколаївської та Харківської областей презентували ключові результати пілотного проєкту. Розповіли про тенденції у загальній кількості досліджених зразків сирого молока та аналіз факторів, що впливають на них. Також учасники дізналися про сильні сторони та обмеження підходів до відбору та транспортування зразків сирого молока відповідно до обраних моделей. Своє бачення та рішення щодо подолання цих обмежень висловили й представники молочного бізнесу.

Попри те, що дискусії ще не завершені, важливо, що до них залучені всі зацікавлені сторони, а отже буде надано належну оцінку результатам попередньої фази Пілоту та визначення наступних кроків для розгортання програми контролю сирого молока на національному рівні.

Довідкова інформація про пілотний проєкт «Програма контролю сирого молока»

Пілотний проєкт «Програма контролю сирого молока» реалізовується головними управліннями Держпродспоживслужби у Харківській, Вінницькій, Миколаївській та Полтавській областях. Залучені господарства з виробництва молока та пунктів його заготівлі з 9 областей України. За фінансування Швейцарії було придбане для чотирьох лабораторій Держпродспоживслужби в пілотних областях необхідне обладнання та реактиви для проведення лабораторних досліджень сирого молока за показниками: кількість соматичних клітин (КСК), загальне бактеріальне забруднення (ЗБЗ), точка замерзання й визначення залишків антибіотиків. Також розроблене програмне забезпечення «Молочний модуль» для автоматичного збору результатів досліджень, підрахунку середнього геометричного значення для ЗБЗ та КСК. Станом на 18 березня 2021 року 6 областей, а саме Хмельницька, Донецька, Дніпропетровська, Київська, Волинська та Сумська області висловили готовність приєднатися до пілотного проєкту. Дізнатися більше про пілотний проєкт за посиланням: https://qftp.org/wp-content/uploads/2020/08/pilot-project_for-web.pdf