Швейцарія надає гуманітарну допомогу на майже 100 мільйонів гривень господарствам з виробництва молока в трьох постраждалих від бойових дій областях – Чернігівській, Київській та Сумській. Так, на запит Міністерства аграрної політики та продовольства України у взаємодії з Асоціацією виробників молока України (АВМ), міжнародним благодійним фондом #SaveUA та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за координації Посольства Швейцарії в Україні реалізується гуманітарний проєкт за фінансування Уряду Швейцарії.

Метою проєкту є забезпечення продовольчої безпеки в цілому та зокрема через покращення доступу для населення України до якісних та безпечних молока та молочних продуктів, що виробляються в Україні. Важливою передумовою для цього є забезпечення належної гігієни виробництва та зберігання молока, а також здоров’я тварин. «Щоб підтримати фінансову життєздатність ферм і хоча б шляхом обмеженої за часом швейцарської підтримки покращити доступ до необхідних засобів гігієни для виробництва молока», – так підкреслює роль чергової гуманітарної допомоги Швейцарії координатор проєктів з економічного розвитку Посольства Швейцарії в Україні Віктор Шуткевич. «Гуманітарна допомога надаватиметься із розрахунку тримісячної потреби у засобах гігієни. Очікується, що до завершення проєкту у листопаді 2022 року ці господарства зможуть значно покращити свій фінансовий стан завдяки відновленню ланцюгів постачання продукції».

З 2015 року Швейцарія підтримує молочний сектор та компетентні органи України з метою впровадження системи контролю безпечності молока на основі оцінки ризиків вздовж усього виробничого  ланцюга.  На той час, ще на старті цієї співпраці лише 6 % молока, що надходило на переробку, підпадало під категорію ґатунку «Екстра» (еквівалент вимогам ЄС), а на початку  2022 року вже кожен третій літр молока (32 %) відповідав критеріям ЄС, до яких прагне вітчизняна молочна галузь. Це збільшення є результатом постійного вдосконалення як виробничих практик та належної гігієни, так і зміцнення інституційної спроможності, в підсилення якої значний внесок зробили проєкти технічної допомоги за фінансування Швейцарії.

Варто зауважити, що попри війну в Україні, швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (QFTP) продовжила діяльність задля збереження та підтримки цільових секторів. Зокрема, для молочного сектору у фокусі є підтримка ветеринарного потенціалу, з метою уникнення спалахів хвороб тварин, що становлять ризик для середньо- та довгострокової продовольчої безпеки, безпечності харчових продуктів та здоров’я населення. Так, у співпраці з лабораторією якості молока Uman Labs та Консультаційним центром АВМ реалізується проєкт з надання ветеринарного та консультаційного супроводу постраждалим господарствам у Чернігівській, Київській та Сумській областях. Понад 100 господарств в цільових областях вже отримали рекомендації  з відновлення продуктивності поголів’я, годівлі, контролю якості та безпечності молока-сировини,  управління персоналом, там, де можливо в рамках виїзних аудитів, а також на основі результатів лабораторних досліджень зразків молока.

Таким чином, за підтримки Швейцарії надається всебічна підтримка первинним виробникам молока в деокупованих областях, які постраждали внаслідок бойових дій, щоб повернути у належне русло сектор, який робить важливий внесок у забезпечення продовольчої безпеки України та сталості розвитку сільських територій.

Довідково: станом на 1 серпня 2022 р. вже 232 господарства підтвердили потребу в одержанні гуманітарної допомоги, з них 95 – з Чернігівської області, 78 – з Київської області, 59 – з Сумської області. Гуманітарна допомога надаватиметься  у засобах миття та дезінфекції доїльного обладнання, перед та післядоїльної  обробки вимені, серветках для гігієни вимені, рукавичках та реактивах для виявлення прихованих форм маститів, дезінфектантів для тваринницьких приміщень, тощо. Переважна більшість товарів закуповуватиметься у локальних постачальників для підтримки вибудованих взаємозв’язків з сільськогосподарськими підприємствами, відновлення їхніх виробничих практик та технологій у відповідності з рекомендаціями виробника доїльного обладнання. Перелік господарств-реципієнтів доступний за посиланням.