Загальне фото молочний, Дорадча рада 7.10.2020
Загальне фото органічний(1)

7 жовтня 2020 року в онлайн форматі відбулася Дорадча рада швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (надалі – Програма). Серед учасників заходу були представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (надалі – Мінекономіки), Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (надалі – Держпродспоживслужба), посольства Швейцарії в Україні, учасники молочного та органічного секторів та представники Програми. 

На другому засіданні Дорадчої ради учасники органічного та молочного секторів були розділені на дві сесії. Вони ознайомилися із результатами діяльності Програми та поділилися думками щодо результативності, перспективності та актуальності її діяльності. Онлайн захід сприяв політичному діалогу між ключовими учасниками секторів, що дозволило сформувати ряд ідей та рекомендацій для Програми щодо плану її діяльності на наступний період.

Віктор Шуткевич, заступник директора Швейцарського бюро співробітництва Посольства Швейцарії в Україні, звернувся із вітальним словом та відмітив важливість Програми та багаторічної швейцарсько-української співпраці. Розповів про нові проєкти, які планують впроваджувати або вже стартували в Україні, та наголосив, що на учасників органічного та молочного сектору очікує ще більше можливостей для розвитку потенціалу:

Ми уже вдруге зустрічаємося на Дорадчій раді Програми. Цей рік особливий, і не лише для органічного та молочного секторів. Пандемія вносить свої корективи, і багато речей доводиться робити в онлайн режимі. Відповідаючи за економічний напрямок діяльності посольства Швейцарії та аналізуючи ситуацію, я бачу що відбувається на внутрішньому та зовнішньому ринках, і розумію як це впливає на виробників органічної та молочної продукції. Я прошу вас сьогодні відкрито та обговорити результати діяльності та щиро запропонувати наступні кроки діяльності Програми, адже це допоможе сформувати ефективний план роботи на наступний рік.

Віктор Шуткевич, Дорадча рада 7.10.2020

Валентина Заєць, начальник відділу органічного виробництва та стандартів якості Директорату сільського розвитку Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України зауважила:

Питання розвитку органічного сектору на внутрішньому та зовнішньому ринках є пріоритетним у діяльності Уряду. Була проведена велика робота та досягнуто вагомих результатів завдяки підтримці Швейцарії, громадським організаціям, учасникам органічного ринку та робочій групі при міністерстві. На сьогодні ми закінчуємо формування нормативно-правової бази в органічному законодавстві. Вже прийнято 9 нормативно-правових актів та наразі опрацьовуємо спільно із юристами Секретаріату Кабінету Міністрів України останню необхідну постанову «Про затвердження Порядку сертифікації органічного виробництва та/або обігу органічної продукції». Це дуже важливий документ для виробників органічної продукції та органів сертифікації.

Ігор Кравченко, місцевий керівник Програми, підкреслив важливість розвитку потенціалу партнерів під час реалізації Програми:

«Хотів би подякувати за ту підтримку, яку надає наш донор, керівництво Мінекономіки та Держпродспоживслужби під час реалізації нашої Програми. Рік діяльності пройшов успішно, як в органічному, так і у молочному секторі, не зважаючи на виклики пов’язані із COVID-19. Наша команда це професіонали, які готові приймати виклики та адаптувати свою діяльність та ефективно реалізовувати Програму.

Для подальшого розвитку органічного сектора, необхідно найближчим часом завершити розробку та прийняття усіх підзаконних актів аби органічний закон запрацював. І роль у цьому процесі структурного підрозділу з питань органічного виробництва Мінекономіки, важко переоцінити. Дуже важливо, щоб держава долучилася до проведення виставки «Біофах» у наступному році. Ми продовжимо працювати над подальшим посиленням наших партнерів у приватному секторі, в тому числі й через Органічну платформу.

Безпечність та якість молочних продуктів є надзвичайно важливою передумовою розвитку торгівлі у молочному секторі, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Одним із важливих інструментів гарантування цього є створення системи контролю сирого молока. Це надзвичайно складне питання, яке не вирішується дуже швидко, адже є низка викликів. Нам потрібно формувати серед наших споживачів імідж безпечного та якісного вітчизняного молока, а також на експортному ринку – позитивний імідж молочного сектору України взагалі. Для молочного сектору важливо, щоб майбутні структурні зміни у Держпродспоживслужби та Мінекономіки враховували необхідність підтримки структур та функцій з оцінки ризику та аналізу ринку.

Щодо приватного сектору ми очікуємо ініціатив, які ми готові підтримати, головна умова, щоб ці ініціативи відповідали цілям нашої програми, це і є процес розвитку потенціалу наших партнерів».

Ігор Кравченко, Дорадча рада 7.10.2020

Микола Мороз, генеральний директор директорату безпечності харчових продуктів зазначив:

Я переконаний, що досягнення результату можливе лише через співпрацю між органами державної влади та представниками об’єднань виробників. Наразі ми працюємо над змінами до законодавства щодо визначення малих, локальних, крафтових виробників. А також вже на фінальній прямій по імплементації спеціальних гігієнічних вимог, де також передбачені певні преференції для малих виробників. І власне, якщо ми обговорюємо плани на наступний рік, то я б хотів попросити експертів Програми долучитися до напрацювання нормативно-правових актів. Ми висловлюємо вдячність за співпрацю між Мінекономіки та Програмою, будемо уважно слухати пропозиції та побажання, щоб зрозуміти, які зміни потрібно вносити й нам.

Даний захід проводився за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org.