МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС 2023

Вдруге за 15 років проведення конференція МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС відбулася в умовах війни, зібравши в Києві представників молочної галузі та їх партнерів, тих, хто забезпечує роботу молочної галузі України попри всі труднощі воєнного часу.  

Привітали учасників Микола Сольський, Міністр агрополітики та продовольства України, Надія Бігун, заступниця Міністра економіки України, Александр Антон, генеральний секретар Європейської молочної асоціації (EDA), Геннадій Чижиков, президент Торгово-промислової палати України. Всі вони відмітили важливість молочної галузі для забезпечення продовольчої безпеки країни та висловили готовність підтримувати український молочний бізнес.  

Першу сесію було присвячено викликам, пов’язаним з війною. Про це говорив Вадим Чагаровський, голова Спілки молочних підприємств України (СМПУ). 39 переробних підприємств опинилися на окупованій території, 2 зруйновано, скорочується поголівʼя. Водночас, в країні загострюється дефіцит сировини і, відповідно, закупівельна ціна на молоко-сировину зростає. В галузі існує гостра потреба в кадрах. Але є і багато позитиву, і саме на цьому наголосив голова СМПУ. Зростає внутрішній ринок, експорт молочної продукції не набагато гірший, ніж торік. Сільгосппідприємства навіть наростили виробництво молока і цього року його надійде в переробку більше ніж торік.  

Першу сесію модерував Арсен Дідур, виконавчий директор СМПУ. Він наголосив на необхідності більш тісної співпраці з європейськими колегами та розповів про успіхи СМПУ у встановленні необхідних контактів в ЄС для представлення інтересів вітчизняних молочників. 

Єжи Плєва, експерт Team Europe Direct, який виступив перед делегатами з доповіддю про розвиток молочної галузі Польщі після приєднання країни до ЄС, теж підкреслив важливість участі представників української молочної галузі  в урядових переговорах ЄС та України, наголосивши, що такі переговори – це тривалий процес, а зміни, яких неодмінно зазнає галузь в ході цього процесу, досить болючі, зокрема такі, що ведуть до вимушеного закриття підприємств. Він порадив українським колегам вже зараз займатися модернізацією підприємств та гармонізацією відповідних галузевих норм і правил з європейськими, але водночас попередив, що не всі практики Україна може запозичити у Польщі, адже з 2004 року (рік вступ Польщі до ЄС) багато чого змінилося, зокрема набагато скромнішими стали бюджети САР для аграріїв, переробників та експортерів. 

Саме про зміни, які здійснюються вже зараз, розповів В’ячеслав Чук, комерційний директор агрохолдинга Астарта-Київ. Виробництво молока – важлива частина бізнесу компанії, яка є найбільшим промисловим виробником молока в країні. І зараз, під час війни, агрохолдинг нарощує поголівʼя, інвестує у виробництво молока, в тому числі залучаючи фермерів та створюючи умови для зменшення собівартості виробництва: збудували кормоцентр, який обслуговує кілька молочних господарств, купує обладнання для місцевих фермерів, адже, за розрахунками компанії, 1 євро вкладений у розвиток господарства фермера, генерує 5 євро для потреб місцевої громади.  

Виступи Тараса Висоцького, першого заступника Міністра агрополітики України та Андрія Богданця, народного депутата Верховної Ради України, співголови міжфракційного депутатського об’єднання “За розвиток молочної галузі України”, свідчили, що державні органи знайомі з проблемами та потребами молочної галузі та шукають шляхів їх вирішення. Про можливості, які надає державна установа “Офіс з розвитку підприємництва та експорту”, говорив у другій сесії і Олексій Грушецький, радник директора Офісу, який представив напрацювання установи для підприємці, що націлені на розширення експорту своєї продукції. 

Сесію, присвячену торгівлі молочними продуктами, модерували Ірина Висоцька, координаторка компонента “Молочний сектор” QFTP, та  Максим Фастєєв, партнер проектів ІНФАГРО. 

Сесія почалася виступом Стівена Спенсера, Ever.Ag Insights, генерального директора Global Markets, який доєднався до конференції з Австралії. В своїй презентації він дав яскраву картину стану світової молочної торгівлі та спрогнозував подальший розвиток ситуації. Кирило Єжов, директор з розвитку KANTAR, розповідаючи про зміни, які відбулися у поведінці українських споживачів за час війни, поділився міркуваннями щодо маркетингових засобів, які можуть бути використані молочними компаніями в своїй роботі. 

Василь Вінтоняк, директор ІНФАГРО, окреслив загальну картину стану українського молочного експорту, продемонструвавши ті зміни, які відбулися за останній рік. Можливостями розширення експорту та досвідом компаній поділилися з учасниками конференції Олексій Діхтеренко, директор з експорту, КОМО, Михайло Паньків, директор з розвитку міжнародного бізнесу, Молокія, та Валентин Запорощук, голова Наглядової ради Ічнянського молочноконсервного комбінату. В ході обговорення було згадано багато цікавих спостережень – відношення зарубіжних споживачів до української молочної продукції, роль трейдерів в торгівлі, важливість участі компаній у міжнародних виставках та необхідність постійної активної роботи компаній з розширення географії експорту та освоєння перспективних для українських товарів регіонів. 

Ірина Висоцька у своєму виступі детальніше зупинилася на ключових викликах для молочного сектору на шляху до членства у ЄС. Презентація доступна за посиланням.  

Джерело – новинаІНФАГРО