Загальне фото Наглядова рада Програми

28 жовтня 2020 в онлайн форматі відбулося друге засідання Наглядової ради швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (надалі – Програма). Метою заходу було обговорити прогрес впровадження Програми, затвердити річний  звіт та план діяльності Програми на перше півріччя 2021 р. Серед запрошених учасників були присутні представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (надалі – Мінекономіки), Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (надалі – Держпродспоживслужба), зацікавлені сторони органічного та молочного секторів та представники донора.

З вітальним словом виступив Сергій Глущенко, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України:

Органічний та молочний сектори є вкрай важливими як для країни, так і для нашого Міністерства. Міністерство прискорить прийняття нормативно-правових актів, щоб Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» запрацював у повній мірі. Також, разом із Програмою та Держпродспоживслужбою, будемо працювати над розгортанням пілотного проєкту «Програми контролю сирого молока» по всій території України. Найближчим часом ми плануємо провести стратегічну сесію та узгодити план дій на наступний рік. Тому сьогодні я б хотів, щоб ми говорили не тільки про те, що вже було зроблено, а й про те, що будемо робити далі. Я хотів би, щоб всі питання стосовно цих двох секторів та допоміжні інструменти, про які ми регулярно говоримо, ввійшли у наш порядок денний та були пріоритетними у 2021 р. Крім того, нещодавно у Міністерстві відбулися структурні зміни і ми сподіваємося на підтримку Програми у підсиленні відповідних напрямів нашої діяльності.

Тимчасово виконуюча обов’язки Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Ольга Шевченко зауважила:

Програма поєднує у собі теорію і практику. Це не тільки напрацювання законодавчих актів, необхідних для роботи органічного та молочного секторів, а також той практичний досвід, який передають експерти та спеціалісти. Для Держпродспоживслужби є вкрай важливим навчання інспекторів для здійснення нагляду у сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, про що було домовлено з виконавцем Програми на наступне  півріччя. Яскравим прикладом є спільна робота щодо подальшої інтеграції ІТ-платформи «Молочний Модуль» та відпрацювання пропозицій до функціональних змін з його користувачами. Попри обставини, пов’язані із пандемією коронавірусу, співпраця Міністерства, Держпродспоживслужби та Програми не зупинялася, і це свідчить про те, що наша спільна робота не марна. Ця Програма дає реальні та практичні покращення, які ми бачимо, а також розуміємо, що багато ще попереду.

Барбара Єггін, менеджер програм, Федеральний департамент з економічних питань, освіти та досліджень, Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) подякувала команді Програми за докладені зусилля у такий непростий час та підкреслила:

Хотіла б виділити три важливі аспекти для Швейцарської Конфедерації: партнерський підхід, необхідність сучасного (органічного) законодавства та важливість інституційної спроможності органічного та молочного секторів. Ми підтримуємо наших українських партнерів протягом багатьох років і бачимо, що вони готові взяти на себе відповідальність за керівництво та управління обома секторами. Наші взаємини базуються на довірі, відданості спільній справі та наполегливій праці! Швейцарсько-українська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» надає підтримку з міжнародним досвідом там, де це потрібно, щоб сприяти зростанню конкурентоспроможності та розвитку молочного та органічного секторів.

На розгляд та затвердження учасників заходу було представлено річний звіт та план діяльності Програми на період 01.01.2021 – 30.06.2021.

План діяльності Програми в органічному секторі передбачає підтримку проведення регіональних форумів та конгресу «Органічна Україна» під патронатом Мінекономіки у співпраці з обласними державними адміністраціями та Громадською спілкою «Органічна Україна». Сприяння політичному діалогу шляхом організації робочих зустрічей для представників Мінекономіки, Держпродспоживслужби та Офісу з просування експорту України на міжнародній торговельній виставці органічних продуктів «Біофах 2021». З метою підвищення рівня обізнаності про органічне сільське господарство будуть підготовлені, оновленні та поширенні різні публікації. В рамках Програми надаватиметься підтримка в організації заходів щодо органічного сільського господарства в рамках Міжнародної агропромислової виставки «АГРО-2021», органічної конференції та виставки-ярмарку органічних продуктів і технологій, що організовує Федерація органічного руху України у співпраці з Мінекономіки. Надаватимуться технічні знання та підтримка задля впровадження законодавства України у сфері органічного сільського господарства, обігу та маркування органічної продукції. Підтримка щодо розвитку потенціалу Мінекономіки, Держпродспоживслужби та Офісу з просування експорту України. В рамках Програми також буде надаватися підтримка Органічній ініціативі із залученням багатьох зацікавлених сторін, яку координують учасники органічного сектору, сприяючи торгівлі продукцією з вищою доданою вартістю на внутрішньому і зовнішньому ринках.

На перше півріччя 2021р. в діяльності компонента «Молочний сектор» планується подальша підтримка та спільна організація заходів та діяльностей щодо підвищення рівня обізнаності щодо впровадження гігієнічних вимог щодо якості та безпечності молока, виконання заходів перехідного періоду. В рамках Програми сприяння регулярному політичному діалогу зокрема в рамках робочої групи з питань удосконалення регулювання сфери виробництва сирого молока, що вводиться в обіг, та контролю за ним. Надаватиметься підтримка Держпродспоживслужбі та Мінекономіки в подальшій інтеграції ризик-орієнтованих концепцій в процедури управління ризиками та інспектування. Буде розроблена дорожня карта для впровадження Програми контролю сирого молока на національному рівні з використанням IT-платформи для управління даними «Молочний Модуль». Окрім того, надаватиметься підтримка мережі державних та приватних надавачів послуг молочного сектору з метою обміну компетенціями та знаннями щодо кращих практик виробництва молока та сприяння розвитку торгівлі молочними продуктами з вищою доданою вартістю.

Для громадської спілки «Карпатський смак» планом діяльності Програми передбачена підтримка маркетингової діяльності, а саме активна промоція бренду, робота зі ЗМІ, соціальними мережами та розвиток офіційного сайту, участь в ярмарках, виставках, конференціях. Серед іншого, в раамках Програми буде підтримано запуск онлайн магазину та розробку дизайну етикетки. Буде відновлена робота шоу-руму та дегустаційного залу у Львові, відкриється дегустаційний зал у Закарпатській області. Для Програми вкрай важливим є розвиток потенціалу членів Громадської спілки «Карпатський смак». З огляду на це, буде проведено навчання та підтримка учасників спілки у виконанні вимог харчового законодавства та вимог законодавства щодо маркування харчових продуктів. Також планується тісна співпраця з іншими проєктами.

Даний захід проводився за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія).