Українсько-швейцарська програма «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (далі – QFTP), незважаючи на важкий для України час, продовжує надавати підтримку з вдосконалення національної системи контролю за безпечністю молока та молочних продуктів та сприяє приведенню правового поля у відповідність до вимог ЄС та формуванню еквівалентних європейським процедур контролю. Так, з 15 по 19 травня 2023 року у м. Вінниця відбувся тренінг тренера присвячений темі «Ризик-орієнтоване інспектування операторів ринку молока і молочних продуктів». В тренінгу взяли участь 31 учасник, серед яких були представники Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі – Мінагрополітики), центрального апарату Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – Держпродспоживслужба) та по одному фахівцю з кожного Головного управління (далі – ГУ) Держпродспоживслужби в областях.

Наталія Щирова, начальник відділу з питань безпечності харчових продуктів Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Мінагрополітики, під час вітального слова подякувала Швейцарії та експертам Програми QFTP за постійну підтримку в гармонізації підходів державного контролю операторів ринку молока і молочних продуктів відповідно до вимог ЄС, враховуючи нинішній курс України. Також подякувала ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області за сприяння в організації цього заходу, зокрема, за надану можливість провести практичні симуляційні інспектування, що є надзвичайно важливим після багаторічної роботи в онлайн форматі. Зазначила, що даний тренінг це велика можливість для регіональних фахівців почерпнути знання, практичний досвід та отримати відповіді на запитання, які у них виникають під час виконання рутинної роботи, а також закликала учасників обов’язково передати отримані знання своїм колегам на місцях.

Юлія Глухонець, заступник директора департаменту – начальник відділу розвитку та оцінки персоналу та координації безперервного професійного навчання Департаменту з управління персоналом та організаційного розвитку Держпродспоживслужби, наголосила на важливості професійного розвитку у час значних змін законодавства та підходів до державного контролю. Подякувала експертам Програми QFTP за плідну співпрацю у створенні навчальних курсів для дистанційного навчання та їх регулярного оновлення, а також наголосила, що під час даного тренінгу буде знято відео теоретичних презентацій та симуляційне інспектування господарства з виробництва молока для створення відеоматеріалів, які будуть завантажені на платформу дистанційного навчання Держпродспоживслужби та будуть використовуватись для поширення знань серед інших фахівців.

Григорій Сидорук, начальник ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, зазначив, що Вінницька область була однією з пілотних областей попереднього швейцарсько-українського Проєкту з безпечності молока і наразі підтримує всі ініціативи QFTP щодо впровадження ризик-орієнтованого контролю за виробництвом молока та молочних продуктів, оскільки молоко та молочні продукти – це дійсно перспективні продукти для розвитку торгівлі на внутрішньому та міжнародних ринках. Порекомендував учасникам скористатися можливістю набути досвіду під час даного практичного тренінгу і отримати максимально знань від професійної команди тренерів.

Манон Шуперс, міжнародний експерт Програми QFTP, зауважила, що Україна наразі знаходиться на шляху адаптації національного законодавства до вимог Європейського Союзу і саме зміни у сфері безпечності харчових продуктів та здоров’я тварин є великою частиною цієї гармонізації. Зокрема, для впровадження системи контролю виробництва та обігу безпечних молочних продуктів дуже важливо змінити підхід до інспектування для ефективного використання часу та наявних ресурсів, але водночас звертати увагу на фактори ризику, які можуть спричинити появу ризиків та призвести до введення в обіг небезпечного продукту. Враховуючи важливість впровадження ризик-орієнтованого інспектування у рутинну роботу Держпродспоживслужби, QFTP продовжує забезпечувати фахівців знаннями та інструментами.

Метою даного тренінгу було:

роз’яснення вимог законодавства ЄС та України щодо безпечності та якості молока і молочних продуктів та підґрунтя для проведення ризик-орієнтованого інспектування;

підвищення практичних навичок фахівців Держпродспоживслужби щодо підготовки і здійснення ризик-орієнтованого інспектування господарств з виробництва молока та пунктів заготівлі молока та щодо відбору зразків молока відповідно до Стандартної операційної процедури щодо відбору зразків сирого молока для визначення кількості соматичних клітин та загального бактеріологічного забруднення;

підготовка тренерів – фахівців ГУ Держпродспоживслужби з усіх областей щодо ризик-орієнтованого інспектування операторів ринку для проведення в майбутньому теоретичних та практичних тренінгів для інших фахівців Держпродспоживслужби та уповноважених ветеринарів.

Під час теоретичної частини тренінгу були висвітлені теми щодо безперервного професійного навчання фахівців Держпродспоживслужби, результатів та рекомендацій останнього аудиту України, який був здійснений Генеральним управлінням ЄС щодо здоров’я та безпечності харчових продуктів для оцінки офіційного контролю за виробництвом і сертифікацією молока та молочних продуктів, призначених для експорту в ЄС, гігієнічних вимог до дрібнотоварного виробництва та обігу молока, порядку відбору та транспортування зразків молока, етапів здійснення ризик-орієнтованого інспектування. Було практично відпрацьовано етап підготовки до інспектування господарства з виробництва молока та пункту заготівлі молока, зокрема фахівці ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області представили результати попередніх перевірок даних операторів ринку, продемонстрували функціональні можливості «Молочного модуля», зокрема кабінет «Інспектор» та можливість використання даних із «Молочного модуля» для підготовки заходів державного контролю.

На базі господарства з виробництва молока ФГ «Велес Віта» (с. Дружба, Могилів Подільський район, Вінницька область) та пункту заготівлі молока ФОП Панасюк В.І. (с. Прушанка, Хмільницький р-н, Вінницька область) учасники тренінгу разом з експертами QFTP працювали у групах та проводили симуляційні ризик-орієнтовні інспектування та практично відпрацьовували отримані теоретичні знання.

Протягом тренінгу учасники були надзвичайно активними, ставили питання та жваво обговорювали результати симуляційних інспектувань та аспекти, які є важливими для впровадження ризик-орієнтованого інспектування в рутинну роботу.

За результатами участі у тренінгу державні інспектори отримали відповідні сертифікати, пройшовши оцінку щодо ефективності отриманих знань.

Під час теоретичної частини тренінгу та симуляційного інспектування господарства з виробництва молока здійснювався відеозапис з метою створення відеоматеріалів, які будуть завантажені на платформу дистанційного навчання Держпродспоживслужби.

Наступними кроками заплановано організувати тренінг тренера із симуляційним інспектуванням молокопереробного підприємства та проведення підготовленими тренерами теоретичних та практичних тренінгів для інших фахівців Держпродспоживслужби та уповноважених ветеринарів в кожній області.

Команда QFTP висловлює вдячність начальнику ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Григорію Сидоруку та спеціалістам ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області Андрію Салюку, Валерію Бирці, Віталію Кравцю та Роберту Акопову за допомогу в організації та проведені тренінгу, а також Голові ФГ «Велес Віта» Петру Струсєвичу та власнику пункту заготівлі молока Валентині Панасюк за можливість провести симуляційні інспектування для державних інспекторів Держпродспоживслужби.

Даний захід проводився за підтримки Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org та за участі Держпродспоживслужби України.