В Україні з робочим візитом перебуває менеджер програм відділу просування торгівлі Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) Сільван Хунгербюлер. Серед цілей місії, що включає портфоліо проєктів та програм з економічного розвитку за фінансування SECO, також оцінка прогресу у розвитку торговельного потенціалу молочного сектору.
Швейцарія з 2016 року надає підтримку українським державним та приватним учасникам у ланцюзі створення доданої вартості виробництва молока та молочних продуктів на секторальному, організаційному та індивідуальному рівнях. Саме у взаємодії з локальними партнерами вдосконалюється законодавство задля покращення бізнес-середовища на секторальному рівні, підвищуються рівень обізнаності та поінформованості про важливість забезпечення якості та безпечності молока, посилюється потенціал організацій, що залучені до програми контролю сирого молока, а також надання функціональних консультативних послуг малим та середнім операторам ринку молока та молочних продуктів.
Так, 6 травня 2023 року разом з командою швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» (надалі – QFTP) та із представниками посольства Швейцарії в Україні Андреасом Хубером – директором Програми співробітництва та Віктором Шуткевичем – заступником директора Програми співробітництва, було здійснено візит до Пустомитівської міжрайонної державної лабораторії Держпродспоживслужби (с. Наварія, Львівська обл.). На базі лабораторії відбулась також зустріч із керівництвом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області. Під час візиту представники Швейцарії мали можливість ознайомитись із результатами запровадження Програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль» у Львівській області.
Під час зустрічі з т.в.о. Голови Держпродспоживслужби Ольгою Шевченко Сільван Хунгербюлер запевнив в готовності сприяти підтримці розвитку потенціалу лабораторій Держпродспоживслужби у впровадженні Програми контролю сирого молока в межах Плану екстреного реагування QFTP до 30 червня 2023 р., що передбачає підтримку заходів з підготовки процесу акредитації за міжнародними стандартами дослідження зразків молока (закупівля лабораторного обладнання, витратних матеріалів, стандартних зразків, діагностикумів, калібрування лабораторного обладнання, участь у професійних раундах професійного тестування з акредитованим за стандартом EN ISO/IEC 17043 провайдером та ін.) відповідно до запитів установ на конкурсній основі. Детальні умови конкурсу доступні за посиланням.
Також в межах Плану екстреного реагування QFTP до 30 червня 2023 р., передбачена підтримка надавачам послуг в молочному секторі в реалізації діяльності, що сприятиме відновленню малих та середніх підприємств в регіонах, які постраждали від воєнних дій, шляхом надання практичних консультацій щодо відновлення продуктивності стада, надання ветеринарних послуг та покращення якості та безпечності сирого молока. Всі деталі конкурсу доступні за посиланням.
Командою QFTP у компоненті «Молочний сектор» вже було організовано чотири раунди таких конкурсів для підтримки діяльності з обміну знаннями та компетенціями серед надавачів послуг. З метою оцінки цієї діяльності зокрема відбулися зустрічі у Львівській, Київській та Полтавській областях з партнерськими організаціями та операторами ринку молока та молочних продуктів.
Так, делегація навідала сироварню «Гарбузовий Рай» (с. Мильчиці, Львівська обл.), що стала учасником безкоштовного навчального курсу для українських сироварів «Теорія професійного сироваріння» від ProCheese Академії та Британської Academy of Cheese за фінансової підтримки Швейцарії. Всього понад 170 українських сироварів мали змогу долучитися до онлайн-навчання, більше деталей про результати спільного навчального проєкту за посиланням.
Також сироварня «Гарбузовий Рай» взяла участь у «Львівському ярмарку смаку» 7 травня 2023 р., до якого долучилося загалом 12 сироварів з усієї України. Всього на заході з промоції торгівлі локальними, органічними та крафтовими молочними продуктами було представлено понад 100 сирів, серед яких сири-переможці міжнародного сирного конкурсу World Cheese Awards та національного конкурсу українських сирів та чизмонгерів ProCheese Awards. Захід був організованими локальними партнерами за підтримки Швейцарії, більше інформації тут.
QFTP підтримує ініціативи з підвищення компетенцій у створенні доданої вартості операторами ринку молока та молочних продуктів. Так, у березні 2023 року на базі ВСП «Немішаївський фаховий коледж НУБіП України» спільно зі Школою сироваріння Ірини Дем’янюк проводився п’ятиденний семінар-практикум (курси підвищення кваліфікації) на тему «Технологічні особливості виробництва крафтових сирів» для викладачів закладів вищої і фахової передвищої освіти.
Під час візиту швейцарської делегації до Школи сироваріння Ірини Дем’янюк (с. Крюківщина, Київська обл.) 8 травня 2023 р. також обговорили важливість вдосконалення практичних навичок сироварами та можливість отримати знання для тих, хто починає займатися сироробством. З цією метою також було розроблено три навчальних онлайн-модулі для сироварів з можливістю взяти участь у практичних майстеркласах на базі Школи сироваріння Ірини Дем’янюк за підтримки Швейцарії.
Наступною зупинкою стала Полтавська область – найбільший виробник сирого молока у категорії сільськогосподарських підприємств (у 2021 р. частка молока, виробленого в області усіма формами господарств, становила 8% від загальнонаціонального показника – 8,7 млн тонн). Втім метою візиту стало фермерське господарство сім’ї Скрильників «Володар-С» (с. Бутенки), які утримують до 30 голів ВРХ. Фермерське господарство стало учасником одразу двох проєктів, що впроваджуються надавачами послуг в молочному секторі в межах діяльності QFTP.
Так, спільно з ТОВ «Дейрі менеджмент сістем» надається підтримка 40 господарствам з виробництва молока у Харківській, Дніпропетровській, Полтавській, Одеській, Миколаївській областях з метою розробки комплексу заходів щодо адаптації виробничих процесів у менеджменті молочного фермерського господарства в умовах воєнного стану шляхом покращення здоров’я молочного поголів’я, показників безпечності та гігієни виробництва молока, що в решті збільшить конкурентоспроможність і економічну рентабельність виробництва.
Також фермери взяли участь в проєкті «Стимулювання розвитку сироваріння серед мікро- та малих виробників молока», який впроваджували навесні 2023 року партнери QFTP: ТОВ «Центр фермерських компетенцій» на базі сироварні “Cheese Wheel” під керівництвом Романа Хаєцького, технолога, фахівця із сироваріння, визнаного фахівця серед сироварів України. Детальніше про результати проєкту тут.
Сім’я Скрильників вже розпочала будівництво своєї сироварні, втім ще визнають на необхідності подальшого підвищення якості виробленого молока та його сиропридатності.
Також спільно з представниками SECO було здійснено 11 травня 2023 р. оцінювальний візит до господарства з виробництва молока у Дніпропетровській області (ТОВ «ЮМ-Ватутіно», с. Болтишка), під час якого відбулася зустріч з партнерами з впровадження швейцарського гуманітарного проєкту, в межах якого допомогу вже отримали 296 господарств у чотирьох областях: Сумській, Чернігівській, Харківській та Київській. Проєкт реалізовувався на запит Міністерства аграрної політики та продовольства України у взаємодії з Асоціацією виробників молока України (АВМ), міжнародним благодійним фондом #SaveUA та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за координації Посольства Швейцарії в Україні протягом червня 2022 – січня 2023 року. Детальніше про впровадження гуманітарного молочного проєкту можна дізнатися за цим посиланням.
Віктор Шуткевич, заступник директора Програми співробітництва Посольства Швейцарії, зважаючи на попередній досвід впровадження проєкту, зауважив на важливості подальшої підтримки молочних господарствах у постраждалих східних та південних областях України. Переслідуючи цю мету, Посольство Швейцарії докладає усіх координаційних зусиль для максимальної взаємодії між різними швейцарсько-українськими проєктами та програмами, що сприятимуть як відновленню операторів ринку молока та молочних продуктів, так і зростанню торгівлі з вищою доданою вартістю в молочному секторі на внутрішньому та експортному ринках для того, щоб сприяти загальній цілі сталого та всебічного зростання в Україні.